Irak Türkmen Katliamı Hafızalardan Silinmiyor!

Iraklı Türkmenlerin bundan tam 60 sene önce yaşadıkları katliamın izleri bugün bile hala silinmiyor. 14 Temmuz 1959 yılında 3 gün süren katliam, yüzlerce Irak Türkmen’in şehit olmasıyla sonuçlanmıştır. Her yıl ülkemizde de çeşitli anma törenleri gerçekleştirilmektedir. Bu yılda da 14 Temmuzda Türkiye’nin birçok yerinde, katliamda şehit olan Türkmenler için anma törenlerinin yapılması beklenmektedir.

Irak Türkmen Cephesi Temsilcisi Hicran Kazancı, 1959 yılında yaşanan katliam hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklama sırasında, Irak Türkmenlerine karşı sistematik olarak yapılan saldırı ve katliamların başlangıç tarihi olarak 1959 yılını işaret etti. 60 yıllık acının izlerinin hala taze olduğunu belirten Türkmenler, gelecek yıllarda da bu yaşananları asla unutmayacaklarını belirttiler.

Irak yıllardır tüm dünyanın gündemini meşgul eden ve her geçen gün farklı bir acıya ev sahipliği yapan olayların yaşandığı, Orta Doğu’nun en sıcak bölgelerinden biridir. Bu acılar arasında en tazelerinden biri de 14 Temmuz 1959 yılında yaşanan Türkmen katliamıdır.    

14 Temmuz 1958 yılında, Irakta oldukça sert bir askeri darbe yaşandı. Bu askeri darbe kapsamında Irak yönetiminin mevcut kraliyet hükümeti devrilerek, Abdülkerim Kasım Irak yönetiminin başına geçti. Kısa sürede darbeden sonra halkın içinden bir karşıt darbenin olmaması için birçok kanlı eylemi devreye sokmuş ve iktidarı kaybetmemek için yüzlerce kişinin zulüm görmesine neden olmuştur.

Musul’da uzun süre darbe karşıtı ayaklanmalar, şiddetli bir şekilde bastırılmıştır. En ufak bir darbe karşıtlığına bile tahammül edemeyen yeni yönetim, Musul’da istediğini alınca Kerkük’te de önemli baskılar yapmaya başlamıştır. 14 Temmuz katliamı öncesi darbenin yıl dönümün tüm kentlerde kutlanması için darbeci yönetim tarafından büyük bir baskı yapılmaktaydı. O dönemde sürgünde olan Türkmenlerin de kutlamaları katılmaları için af çıkartıldı. Af kararından sonra darbe kutlamalarına katılmak isteyen birçok Türkmen, 14 Temmuz günü tarihlerinin en büyük acılarından birini yaşadılar.

Irak siyasetinin önemli simalarından biri olan Kürt Lider Molla Mustafa Barzani, sürgün dönüşü Kerkük’e uğrayarak, hali hazırda Türkmen ve Kürtler arasında bulunan gerilimi arttırmış ve 14 Temmuz 1959 yılında Kürtlerin, bölgedeki Türkmenleri katletmeleri için uygun ortam doğmuştur.    

Irak Türkmen katliamının en büyük nedeni olarak Barzani’nin bu ziyareti gösterilmektedir. Yerel halk arasında kısa sürede ziyaretten sonra Türkmenlerin; dükkanları yağmalanmış, hakaret ve saldırılar gerçekleştirilmiştir. Saldırıların dozu artarak devam etmiş ve 1959 yılında 3 gün sürecek olan katliama tüm bu olaylar zemin hazırlamıştır.

Kerkük Türkmenlerini, Turancı ve gerici olmakla suçlayan silahlı Kürt gruplara, 3 gün boyunca Irak resmi ordusu ve Irak yönetimi hiçbir şekilde müdahale etmedi. Türkmenlere karşı sistematik ve planlı bir saldırının gerçekleştirilmesi sırasında, mevcut hükümet tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edilerek, Kürt silahlı grupların katliam hazırlıklarına üstü kapalı destek verilmiştir.

Irak’ta yaşanan bu katliam sonucunda 300 Türkmen’in vahşice katledildiği kayda geçmiştir. Birçok kişi tarafından bu katliamın Türkmenlere karşı yürütülen nefret kampanyasının bir başlangıcı olduğu düşünülmektedir. Irak Türkmenlerine karşı 3 gün boyunca yapılan katliam sonrası belirli dönemlerde, birçok farklı grup tarafından Türkmenlere soy kırım gerçekleştirilmek istenmiştir.

Kürt silahlı sosyalist grupları tarafından gerçekleştirilen 14 Temmuz 1959 Türkmen katliamının 60. Yılında da bu acı olay hatırlandı. Hala yaralarını sarmaya çalışan birçok Türkmen, o gün Kerkük’te yaşananların sonraki dönemlerde Türkmenlere karşı yapılan saldırıların başlangıç tarihi olarak görülmektedir.

Kerkük’te sosyalist Kürt grupların katlettiği yüzlerce Türkmen’in cesedi günlerce sokaklarda bırakıldı. Uzun süre Türkmen ve Kürt sosyalist gruplar arasında yaşanan olaylara müdahale etmeyen Irak yönetimi, tüm bu yaşananları görmezden geldi. Birçok Türkmen’i, kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeksizin, işkence ederek öldüren gruplar, sokaklarda uzun süre cesetlere işkence yapmaya devam ettikleri de belgelenmiştir. O döneme tanıklık etmiş birçok kişi, bu katliamın bilinmesi ve her yıl anılması gerektiği görüşünde.

Türkmenlere karşı yapılan ve 3 gün boyunca süren katliamın ardından, olayın failleri asla yakalanmadı. Dönemin Kerkük Belediye Başkanı Maruf Berzenci, olayların yaşandığı sırada bölgedeki asker ve polis birliklerinin olayları sadece izlediği yönünde çok ciddi açıklamalarda bulundu.

14 Temmuz 1959 katliamı Irak’ta özellikle Kerkük bölgesinde uzun yıllar istikrarın sağlanamamasına neden olmuştur. Türkmen ve Kürt gruplar arasında 1959 sonrası sürekli gerginlikler yaşanmış ve hatta zaman zaman sıcak çatışmalar yaşanmaktadır.

1959’dan sonra Türkmenlere karşı Irakta asla bir huzur ve güven ortamı sağlanamamıştır. Türkmenlere karşı, Irakta yönetimi gelen hemen hemen her grup Türkmenlerin sorunlarına çözüm üretememiştir. Katliamın 60. Yılına girilmesiyle birlikte Irak’ta hala tam bir istikrar sağlanmış değil. Bölgede yaşayan birçok Türkmen, olayların sorumlularının bulunmasını ve yaşanan bu katliama sessiz kalındığı için özür dilenmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu yönleriyle 1959 Türkmen katliamı Irak siyasi tarihinin en büyük kara lekelerinden biridir.

  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emir Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.