24 Haziran seçim analizi

Üzerinde çok konuşulacak ve bir o kadarda ders çıkartılacak bir seçim yaşadık... Seçim sonuçlarını geneldeüç aşağı beş yukarı tahmin ederdim. Bu sefer çok başarılı olmasakta kıyısından köşesine yine vardık. Sadece CB seçiminin 2. tura kalmasını bekliyordum bunda yanıldık. Ama 2. tura kalınca açık ara olacağını yazıyorduk.

Ak Parti %15-16 civarında oy kaybetti çünkü MİLLETVEKİLLERİ odalarına gelmeyerek seçmeninden kaçtı.Bu seçimde de% 42 sadece CB'nın hatırına oy verildi.Vekillerin seçmenden kaçması, en önemli karine olmakla birlikte, bir yerde seçmene yakalandılarsa onlarıatlatmak için 40 bahane uydurması da alışılagelen durum oluncaTürk halkı CB'nı haçlılara yem etmezsöylemi işi kurtardı.

Mesela bizim Kayseri'de %25 oyu düştü vevekillerinden sadece Emrah Karayel dışında hiç birini 3 yıl boyunca bulamadığımı hatta Sami beyle tanıştığımızve Develi'li olmamıza rağmen, randevu istesem de hiç görüşemediğimiz ilginç dimi?Bakan Özhaseki zaten aristokrat ve şehirli 10-15 kez randevu istesedeköylülere randevu vermediğini kendimden biliyorum.Hasekişehir hastanesinde kızının Eczane hamlesine kendini kaptırdı sanki ihtiyaçları varmış gibi partisini küçük düşürmekle meşgul. Diğerleri de aynısı idiler ama 7 vekili de çok başarılı diyeaynenlisteye koyunca oylar Kayseri'de MHP'ye kaydı ama siyasiler bu yanlışlarını ne zaman anlayacak.

CHP'ye gelince son anketimizde İnce'nin 7-8 puan partisinden fazla oy alacağı ve 30'ları geçebileceğini yazdık amaCHP mezhep partisidelege yapısı ile başarısızlığı hiç önemsemiyor ve halkın sesine kulak vermiyecek sanırım.Başkasının bahçesini temizleme edebiyatına devam etme hatası devam ediyor sanki vekil oylarını ben"'ye düşürdüm. Herkes önce kendi bahçesini temizleyecek sonra ülke temizlenir zaten.Sanırım açık imza yüzünden kurultay toplama imza işi başarılamayacak.Kurultay toplansadelege İnce'yi kesin seçer ama mahalli seçim gündemdeyken açık imzadan korkulmasıyüzünden bu değişim şimdilik çok zor.

CHP'nin marksistlerinin batıda ve büyük şehirlerde Demirtaş'a çıkan oyların 2-3 katı HDP'yeoy vermesi tarih boyunca onlarınyüz karası olacak. Sezgin Tanrıkulu gibi vekilleri seçtiren ve oylarınıPKK'ya veren Atatürk'ün partisi takiyesicezasız kalmaz sanırım.İşte İYİ parti bu durumları farketmeyip neleri kaçırdığını göremediğinden her şey mok oldu.

MHP'ye gelince bir ara oylarının %70'i Akşener yolundaydı ama asenanınyanlışları oyları geri adresine getirdi. Oysa ben hiç %11'leri aşacağını düşünmüyordum, tebrikler...

İYİ parti şu an erime sürecine girdi ama belki EKONOMİNİN düzelmemesi onu belki yaşatabilir. Mahalliseçimden sonra yarıya düşer ve bu düşüşlesinerjisini kaybeder söylemi arttı. Zaten seçimden önce çok hata yaptılar vemahalli seçimden sonra bir çok milletvekili MHP ve Ak partiyegeçer dediğimi seçimden önce Haberlerankara anket yazılarımızdan okuyabilirsiniz.Düşünün bir kezbir ŞEHRİN en büyük ilçesive o ilçenin tek aday adayı var ve onu da ora daoturmayanları listeye alınmasın kararına Akşener tamam diyorsa, bu lidere lider denirmi?Bu ildeen büyük ilçe adaysız kalıyorsa kabahat kimin, kabzımalınmı?Kaldı ki ilmerkezindekilerin bu oyunu yazık ki Gazi Fatih beye zarar verdi bu da üzücüydü ama olan oldu.

Meral hanım CHP ile millet ittifakı yapacağına SP ve DP ile yoluna devam etseydi hem SP'nin oyları hem kendi oyları daha yukarıda olurdu, bunu göremeyecek kadar amatör olduğu anlaşıldı. Ayrıca Meral hanımın Selahattin Demirtaş'ı dışarıda olmalı deyince 15-16 puanlardan 10 puanın altına indi.Bu arada bürokratların yanlış yol haritasına fazla güvendi vebizim gibi SAHADAN ve bürokrasiyi iyi bilenlerin projelerini önce alıp sonra seçim beyannamesinden çıkartınca güvensizlik oluştu.Çok yerde parti teşkilatları MHP'nin sevilmeyenlerince dolunca halk tam bilmediği bu kişilerin geçmişini hatırladı ve partinin genişleyebileceği saha olan MERKEZ parti olmadığını hissedenler ona ceza olsun diyeAK partiye ve milliyetçilerde Demirtaş bahanesi ile MHP'ye geri döndü.Meral hanımın 200 kurucu ile başlayan hatası ile adaylistelerinin fiyaskoları ile paralı adaydenerek akçeli işlerinpartide konuşulması sinerjiyi bozdu.

Meral hanım kendi tanıdığı zengin ve aristokrat kişiler yüzündensüreci iyi değerlendiremedi. Mahalli seçimlerin ertesi haftası istifa ettirilir ve neden en büyük ilçe veya diğer oyunlara geldim diye günlerce düşünür durur.Bu süreçte sadece kazanacak ve arkasında oyu olanlarla yürütülmeliydi onu liderlik sarhoşluğu ile düşünemedi. Tabi ki Aytun bey gibiler olmasa işler daha berbat gidebilirdi.Liderin Diksiyon sorunu veKAYNAK konularında komikleşmesini bir türlü aşamadı. Çünkü bizi davet edenler KAYNAK olgularımızı çalınır diye yaprırmadıvekaynak projelerimizi ise içerideki haçlı globallerin adamlarınca ENGELLENDİ.Bizde gergini yapsak olurdu ama polemiklere tenezzül etmedik!İşimize baktık, çünkü madem doyduğun yer Ankara ne işin var ebenin dedenin mezarının olduğu ata yurdundan aday oluyorsun. Yıllarca hastası ile pastası ile haşır neşir olduğumuz yere girdirmediler. Bu kafaya sahip bir lideremahalli seçimlerde insanlar oyum boşa gider formatında olur ve biz olalım az olalımla giderler.

HDP'den hiç bahsetmeyeceğim çünkü onlar% 8-9'duama onlara 3 puan civarı CHP'nin oyu ile Ak partinin önünü kesmek isterken MHP'nin ANAHTAR olmasını sağlayarak bu hamle ile İYİ partinin silineceğini göremediler.

Bürokrat her yerde bürokrattır ve bu garip statükocu mahluklar BAŞKANLIK sistemi de gelse yine işleri tıkayacaklar.Yani başkanlık sistemi ülkeye belki biraz hız kazandıracak ama insan ülkesini düşünmedikçe işler düzelmeyecek bence. Bu olumsuz Ekonomiye

çareler bende var ve bir türlü suyun başınavaramadığımdan yeni teklifleri kabul etmiştim. Ama onlarda pabucu ters giydirmeye çalışınca siyaset hep aynıymış dedim. Siyasetten anlamayanamatör amagöya lider kafa (o araMHP kongresi toplanınca sadece tek madde değiştirilerek,"genel başkan seçimi yapılır"diye ikaz eden Se.... K... Hakimi dinlenmezse sonuç bu olur)veyenilen liderinideğiştirmeyen CHP örgütüvarkenAk parti daha çok seçim kazanır ve hile var der dururuz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.