Piyasalar Enflasyon İle Şenlendi

26 Ağustos Jackson Hole toplantısında Başkan Yellen Amerika ekonomisi için olumlu bir tablo çizerken Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’in iki kez faiz artırım söylemi toplantı gündeminin önüne geçti. Ancak geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklanan, Ağustos ayı istihdam raporu piyasa beklentisini karşılamayınca Eylül ayı FED faiz artırım endişesi etkisini kaybetmiş görünüyor.

Küresel piyasalarda rahatlama ve artan risk iştahı ile değer kazanan Türk Lirası, Ağustos ayı enflasyon verisinde düşük gerçekleşme ile şenlendi. Buna rağmen Dolar/TL paritesinde aşağı yönlü hareketin limitli olduğunu söyleyebiliriz. Ağustos ayı ortasından itibaren yatay bir seyir izleyen Dolar/TL paritesinde “2,93-2,96” bandının kırılma yönü önemli.

Dışarıda güçlenen Dolar içeride pariteyi 2,96 sınırına taşıyabilir. Bu seviyenin yukarı yönde kırılması için ise gelişen ülke piyasalarına ve para birimlerine talepte düşüş aranıyor. Aşağı yönlü hareketin devamı durumunda ise 200 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 2,93 önemli destek olarak görünüyor.

Dolar/TL Paritesi

Kaynak Bloomberg

Ağustos ayı tüketici enflasyonu yüzde 0,29 gerilerken yıllık gerçekleşme yüzde 8,05 oldu. Çekirdek tüketici fiyat endeksi de Merkez Bankası’nın beklentilerine paralel olarak yüzde 8,41’e geriledi. Sonbahar aylarında mevsimsellik etkisi ile enflasyonda yüksek gerçekleşme yılsonu hedefini zorlaştırabilir. Ancak işlerin yolunda gitmesi ve küresel piyasaların mevcut durumu koruması halinde enflasyonda düşüş banka bilançolarına olumlu yansıyor. İkinci çeyrek bilançolarında olumlu gerçekleşmeye rağmen Ağustos’un ikinci yarısından itibaren direnç seviyelerini geçemeyen BIST100 bankacılık endeksi 05 Eylül seansında ki yükselişi ile 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların üzerine geçti. Önümüzdeki haftalarda bankacılık endeksinde yükselişin devamı BIST100 endeksini yukarı taşıyabilir.

BIST100 Bankacılık Endeksi

xtb.com/tr

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.