Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı adil değil

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç,6 Aralık günü çalışmalarına başlayacak Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, geçinebilir bir ücreti belirlemesinin mümkün olmadığını söyledi. Komisyonun en önemli sorunlarından birinin, temsil yapısı olduğunu söyleyen İnanç, şunları vurguladı:

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2017 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere bir kez daha çalışmalarına başlayacak. Ancak adil olmayan tespit komisyonu yapısıyla, geçinilebilir bir asgari ücret belirlemek mümkün değil. Komisyon, işçiyi temsilen Türk-İş, işvereni temsilen TİSK ve Hükümet kanadının belirlediği 15 kişiden oluşuyor. Bu yapıyla işçi lehine bir karar çıkması mümkün değil. Her seferinde hükümetin önerisine imza atan işçi ya da işveren tarafı ‘katılmıyoruz ama asgari ücret ortada kalmasın diye imzaladık’ bahanesinin arkasına sığınıyor.

Doğrudan 6,5 milyon, aileleriyle birlikte ise 26 milyon insanımızı ilgilendiren bu kararın en doğru biçimde ve elbette dar gelirli emekçiler lehine alınması gerekir.

Öncelikle, bir işçi için ücretin belirlenmesinden vazgeçilmeli, 4 kişinin geçim ücretinin baz alınması gerekir. Biliyoruz ki, mevcut ve elbette 2017 için alınacak karar bırakın bir aileyi, bir işçinin bile geçim ücretinin altında olacaktır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı değiştirilmelidir. Ülkemizin güçlü konfederasyonu HAK-İŞ de komisyonda yer almalıdır.

Hükümetimiz bir an önce bu adaletsizlikleri ortadan kaldırmalıdır:

“Gelir vergisinin yükü işçinin omuzlarında. Vergi adaleti olmadan adil ücret belirlenemez”

Murat İnanç, ücretli çalışanların, bilim insanlarının, basının ve hatta ekonomi yönetimindeki siyasetçi ve bürokratların, işçiler aleyhine ağır bir ücret vergileme sistemi olduğunu bilmediklerini vurgulayarak, Hükümeti ve Asgari Ücret Tespit Komisyonunu bir an önce adil vergi düzeni oluşturmaya çağırdı. İnanç şunları kaydetti:

“2016 yılında gelir vergisi dilimlerinin artış oranları düşük tutulmuş ve başta asgari ücretliler olmak üzere, ücretlilerin vergi yükü bu yolla artırılmıştır. Bu kabul edilemez tutumun 2017’de devam etmemesini umuyor, şimdiden uyarıyoruz. Gelir vergisi ilk diliminiyüksek tutunuz ki asgari ücretliler ve dar gelirliler daha az vergi ödesin.

Ayrıca, Hükümet en az 150 TL olacak şekilde işverenlere ‘asgari ücret desteğinin’ 2017’de devam edeceğini açıkladı. Biz işçiler de en az aynı tutarda teşvik istiyoruz.

İşverenlere 5 puanlık ssk işveren hissesi indirimi, bölgesel teşviklerde sosyal güvenlik ücretlerinin hazine tarafından ödenmesi, gençlere, kadınlara, işbaşı eğitimindekilere yönelik prim indirimleri.. Saymakla bitmeyen işveren desteklerine bir de iki yıldır ‘asgari ücret’ nakit teşviki eklendi.

Ücretliler, Gelir Vergisinin, KDV’nin, ÖTV’nin yükünü üstlenmektedir. İster KDV için isterse diğer harcamaları için ödediği masrafları gider yazma imkanı olmayan tek kesim ücretlilerdir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nur Çelebi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.