İNSAN OLMA SANATI

Merhaba Değerli okuyucularım,

İnsan olarak gözlerimizi açtığımız bu dünya da “ insan olarak “ dünyaya geldiğimizin ne kadar farkındayız? Ne kadar insanız? Evet bu haftaki yazımı insan olmak, insan olma sanatıyla ilgili yazıyorum. Sizlerin düşüncesi ne bu konuda merak ediyorum. İnsan olmak nedir?

Allah, insanı mükemmel mucizevi bir sistemle yaratmış. Hayvanı, uzayı, yeryüzünü, kısaca kainatı, evreni.Tüm bunlara mucizeye bakıp bir an farkına varmalı insan. Neden niçin yaşadığınızı sorgulayın? Bu dünyaya geliş göreviniz ne? Her gün, her an, her deneyiminizde. Yaşadığınız her olayı sizin gelişiminiz için birer senaryo olarak düşünebilir misiniz?

Sabah uyanın, asık suratla açmayın gözünüzü yaşama. Güneş size kararıyor mu sabah? Tüm ihtişamıyla orada görevinde. Siz niye olmayasınız? Gülümseyin. Şifadır bu. Yaşama gülümseyin, sabaha gülümseyin, eşinize, çocuğunuza, iş arkadaşınıza, patronunuza, herkese gülümseyin. O muhteşem gülümsenin iyileştirici, şifa veren etkisini yaşayın, yaşatın. Çok mu zor? Hiç de zor değil. O muhteşem gülümsemenin şifasını yayın etrafınıza.

Dokunun yaşamınızda ki tüm güzelliklerine, yaşamın tüm güzelliklerine. Farkındalıkla… Bir ağaca sarılın bazen, bazen bir hayvanı okşayın, resmini çizin, bir çocukla oynayın. Tanımadığınız insanlara selma verin, gülümseyin. Masumiyetini görün. Çocukluğunuzu hatırlayın. Sevdiklerinize hediyeler alın, mutlu olun, mutlu edin kendinizi. Şımartın bazen de. Kendinizden uzaklaşmayın yeter ki. Resim yapın, günlük tutun, hiç kimse okumayacak olsa da bir öykü yazın, müzik dinleyin, dans edin. Televizyon tuzağından sakının kendinizi. Bazen de bir kitabın sayfaları arasında gezinin. Bir film izlerken kendinizi görün, kendiniz olmayanı veya… Yaşam böyle de yaşanabilir. Hem de her anı farkında ve uyanık.

Doğayla iç içe olun. Size sunulan güzellikler için şükredin. Şükredecek ne çok şeyiniz olduğunu düşünün. Bir tek kirpiğinizi bile oynatabildiğiniz için ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varın. Engelli insanların yaşam azmini, sevincini düşünün. Yaşı ilerlemiş bir insanın içindeki yaşam arzusuna şahitlik edin. Sarılın affedin kendinizi ve sevdiklerinizi. Şifalansın sizinle birlikte tüm yaşam. Yüreğinizde açan güller olsun sadece. Sanki bugün son gününüzmüşçesine yaşayın ve donatın o günü…Evet tüm bu farklılıklar, yaşamın içinde var. Siz ne olmak, nasıl yaşamak istiyorsunuz, seçiminizi yapın.

İnsan olmak bir sanat.Bir sanat eseri düşünün, muhteşem. Siz de yaşamınızı bir sanat eseri haline getirebilme gücüne ve farkındalığına sahipsiniz. Bu gücü kullanın ve bu sanatı kendiniz için kullanın öncelikle…

Saygı ve sevgilerimle..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mutlu Mete Kaçar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi