Çalışan Motivasyonu Deyince Kısaca Aklıma Gelenler…

Bu yazımda motivasyon, bir diğer ifade ile işletme yönetiminde çalışan motivasyonunun önemi üzerinde duracağım.

Öncelikli olarak motivasyon kavramını tanımlamakta fayda var.

Temelde kişinin davranışlarıyla ilgili bir kavram olan motivasyon, Latince Movere, kelimesinden gelmektedir. Teşvik etmek, etki altına almak, harekete geçirmek vs. gibi anlamlara sahiptir. İnsanların belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere motivasyon tanımlanabilir(1).

Motivasyon, bireyde oluşan ilk isteklerin ve arzuların seçilmesinde, bunların önem ve önceliklerine göre sıralanmasında, planlanmasında ve başarılı yada başarısız bir şekilde yerine getirilmesinde kullanılan ve bilişsel süreçlerin ve motor davranışların oluşmasına sebep olan, yönlendiren, düzenleyen, artıran, bitiren ve değerlendiren, sürekli değişen kümülatif bir hareketlenmedir(2).

Bir iş ortamında performansın oluşması açısından,yetkinlik dışında, işin etkin etkin organizasyonu ve motivasyon da gereklidir.

Hangi işletmeye gidersek gidelim, hangi insan kaynakları yöneticisi ile konuşursak konuşalım, ‘’bizim için çalışanlarımızın motivasyonu çok önemlidir, motivasyona çok önem veriyoruz’’ gibi sözler duyarız. Ama işin aslı, en azından kendi gözlemlerim çerçevesinde çalışan motivasyonu konusunun çok da uygulamaya geçtiği konusunda tereddütlerim var. Motivasyon, dediğim gibi performansın oluşması için gerekli olan bileşenlerden bir tanesidir.

Motivasyon yoksa, ulaşılabilecek optimal performansın da elde edilmesi zor olabilecektir. İşletme yönetimleri şayet kurumsal bir performans yönetim sistemini kurumlarında hayata geçirmek istiyorlar ise, bu sistemi, yenilikçi-yaratıcı çalışan motivasyonu uygulamalarından ayrı düşünmemeleri gerekir.

Bir işletme için motivasyon, bir çalışanı çalışmaya başlatan ve devamını sağlayan etkiler bütünüdür(3). Bu nedenle çalışanın yapmakta olduğu görevi ile ilgili tüm ana ve alt faktörler dikkatlice analiz edilmeli, işletmelerin insan kaynakları yönetimleri çalışan motivasyonu konusuna ayrı önem vermelidirler.

Çalışanlara yönelik motivasyon uygulamalarında şu hususlara dikkat edilmesi gerekir(4):

Başlıca motivasyon araçları neler olabilir?

Hangi çalışan için hangi aracın ağırlıklı olarak kullanılacağı hususu net değildir,ya da bir diğer ifade ile bireysel düzeyde, çalışan bazlı analiz edilmelidir. Bunun nedeni bir çalışan yönetme olan yönetici için en büyük darboğazın, farklı ihtiyaç ve kişilik yapılarına sahip çalışanlar için, işletme ve bölüm hedefleri ile bir yandan uyumlu, diğer yandan çalışan memnuniyetini olumlu etkileyen, inandırıcı motivleri seçmek ve doğru kişilere doğru motivasyon araçlarını uygulamaktır. İnsanların ihtiyaçları da sürekli değiştiğinden, motivasyon yönetiminin birey bazlı ve bireysel ihtiyaçlar dikkate alınarak etkin bir şekilde yapılması elzemdir.

YARARLANILAN KAYNAKLAR

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Umut Köksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.