Mutluyken ve soğan doğrarken akıttığımız gözyaşlarımız aynı mı?

Farklı duygular içindeyken akıttığımız gözyaşlarının yapısal olarak da farklılık gösterdiğini biliyor muydunuz?

Biliyoruz ki gözyaşı omurgalıların göz boşluğundaki bezlerin salgıladığı, gözlerin temizlenmesi ve nemlenmesini sağlayan berrak, tuzlu sıvıdır. Mutlu olduğumuzda ağlayabiliyoruz. Üzgün olduğumuzda ağlayabiliyoruz. Soğan doğradığımızda da ağlayabiliyoruz. Hepsi de tamamen farklı duygular barındırıyor. Peki ya akıtığımız gözyaşlarımız yapısal olararak hepsi aynı mı? Fotoğrafçı Rose-Lynn Fisher Gözyaşı Topografisi (The Topografy of Tears) serisinde bunu öğrenmeye koyulmuş. Farklı durumlarda akıtılmış gözyaşlarını ıslak durumda farklılıklarını net bir şekilde görmek için mikroskopa yatırmış.

Sonuç, 3 farklı tipte gözyaşı gözlemlendi. Ruhsal gözyaşları (mutluluk, üzüntü) yoğun duygulardan kaynaklanan gözyaşı. Bazal gözyaşı korneanın yağlanmasını sağlıyor. Refleks gözyaşları ise (soğan, gözyaşartıcı gazlar) gibi benzer şeylere yanıt olarak ortaya çıkıyor.

Fisher’a göre bu üç farklı tipteki gözyaşları, yapılarında da farklı moleküller barındırıyorlar. Bunun bir anlamı olmalı! Peki aynı yerden gelen zevk ve acı gözyaşları nasıl oluyor da yapısal olarak farklılık gösterebiliyor? Akıtılmasını sağlayan farklı durumlardan dolayı. Aynı olduklarını düşünsekte, yaşadığımız duygu sayesinde akıttığımız gözyaşlarının hepsi yaşanan duygulara göre farklı yapılarda akıtılıyor. Mutluluktan, üzüntüden, hatta aniden, hiçbir neden yokken akıttığımız gözyaşı içimizde yaşadığımız duygular sayesinde şekillenip gözlerimizden atılıyor.

Aşağıda farklı durumlardan kaynaklanan gözyaşı şekillerini görebilirsiniz.

Görmek için tıklayınız

Baskı ve Bloglar:

Wired

The New Yorker

Smithsonian Magazine

Harper's Magazine

La/crime/ndays, by G.Iorio

Die Zeit -Wissen (Germany)

MSNBC Maddow blog/Geek

Esquire, Russia - January

Popular Science blog

Scientific American blog

Times of Malta

io9

Lost at E Minor

PetaPixel

Refinery29

Design Catwalk

La boite verte (France)

Linkiesta (Italy)

Darlin Magazine (Italy)

Lifo (Greece)

Buzzap (Japan)

20 Minutos (Spain)

ABC (Spain)

Dan Tri (Vietnam)

La Nacion (Argentina)

YCWB (China)

Distractify

Incredible Things

Neatorama

Geekologie

Kindred Subjects

John Culbert - Geometry of tears

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zanna Bajrami - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi