Adalet Yolculuğu

Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülük ettiği tarihi Adalet Yürüyüşüne milyonlar tanıklık etti.

Elbette bu yolculukta her kesiminden insanın anıları vardı. Yürüyüş boyunca ilginç görüntüler kaydedildi. Kısa veya uzun süreli katılanlar ilginç görüntülere şahitlik etti. Anılarını paylaşanlardan biri de Ali Kırbıyık.Partisinin her etkinliğine duyarlı Ali Kırbıyık, işadamı ve 25. Dönem CHP Mersin Milletvekili Aday Adayı. İşte duygulu anlarla dolu o izlenimler...

"Değerli Dostlarım;

Milletvekilimiz Berberoğlu’nun tutuklanması bardağı taşıran son damla oldu elbet...

Ve Dünyanın en barışçıl yürüyüşü başladı.

Ankara Güven Park’tan İstanbul’a yürünecekti. Tam 436 kilometre; 24 gün.Niye yalan söyleyeyim ilk günler hepimizin kafasında bir “acaba” oluşmuştu.Mevsim kışa evrilmişti; ancak ülkemizin kavurucu sıcakları vardı, adamı ne zaman nerede yakalayacağı belli olmayan yaz yağmurları vardı.

Yol uzundu ve bugüne kadar böylesi bir yürüyüşün örneği yoktu dünyada.Kitlenin önüne düşen liderimiz 69 yaşındaydı.

Alabildiğine kararlı; tek başına da olsa yürüyecek.

Baktık ki “ adalet” diyor; o olmazsa ülke parçalanır, devlet çöker.İnandık ki o sonuna kadar haklıydı; yalnız bırakamazdık.İşi gücü bıraktık bir kenara; onlar sonra da olsa olurdu; katıldık kervana.Kervan yolda düzelir diye bir sözümüz var bizim; öyle de oldu.Yollar eridikçe ardımızda çoğaldık, toparlandık.Daha da umutlandık, sarıldık birbirimize, tek yürek, tek ses olduk.“hak, hukuk, adalet” diye diye inlettik yeri göğü.Maltepe’nin dolup taşacağına olan inancımız tamdı kim ne derse desin.

Ve kim ne derse tüm dünya bu kararlılığımız karşısında, şaşırmıştı.

Kimi zaman Anadolu’mun yağmurlarıyla ıslandık, kimi zaman yakıcı güneşin altında kavrulduk; ama yılmadık.Yürüdükçe açıldı göğüs kafesimiz, ayaklarımıza derman geldi.Geceleri yere serilen gazete kağıtları üzerinde, tulumlarda, karavanlarda sabahladık; neşeyle uyandık yeni doğan güne.Artık gündemi biz belirliyorduk; dünya bizi izliyordu adım adım. Şu çılgın Türkler ne yapmaya çalışıyordu böyle.Geçtiğimiz yerleşim yerleri coşkuyla karşılıyordu bizleri, coşkuyla uğurluyordu. Bize katılanlar oluyordu. Görülmeye değerdi.Hele hele evlerinde konuk etmek istemeleri, bizlere edilen ikramları bir görecektiniz.Balkonlarını bayraklarla, Atatürk posterleriyle donatanları bir görecektiniz.

Liderimiz Kılıçdaroğlu’yla en önde kol kola yürümek onur vericiydi. Benim mutluluğumu yüz binler yaşıyordu o unutulmaz yürüyüş boyu.Ne mutlu bize!Yürürken, konaklarken daha neler neler yaşandı bir bilseniz; günü geldiğinde yazılacaktır elbet.Mesela ben bir anımı anlatıvereyim size yeri gelmişken:Yol boyu oluşan kalabalıktan bir köylü kadın katıldı aramıza. Hemen arkamızda yürümeye başlamıştı.Susadığımda içmek için bir şişe suyum vardı elimde. O yürüyüşte su her şeydi diyebilirim.Bir kaç kilometre yürüdükten sonra suyu o kadına uzattım. Ne de olsa yaşlıydı bizden ve bizi onurlandırmıştı aramıza katılmakla. Almadı; orucum oğul dedi. Ağlamamak için kendimi zor tuttum o an. Ve o anı ömrümce unutamam.Yaşlıydı, hava alabildiğine sıcaktı, oruçluydu ve ayaklarımıza yapışan asfalta inat yokuş yukarı tırmanıyorduk anlatabiliyor muyum.

Maltepe bizi bağrına bastı 25. günün sonunda. Adeta Anadolu İstanbul’a akmıştı sular seller gibi. Dağ taş inliyordu.O tarihi manifestosunu okudu liderimiz Kılıçdaroğlu. Olanlar ve olması gerekenler sıralandı bir bir.Meydan dalga dalgaydı; buğday tarlaları, gelincik tarlaları gibiydi. Ben diyeyim bir milyon, sen de iki.Sayılacak gibi değildi yani. Görülmüş, duyulmuş gibi değildi.

Güneşli, aydınlık, bereketli, hakkaniyetli günlerin işaret fişeğiydi o gün. Sonun başlangıcıydı.

2019’a ne kalmıştı şunun şurasında; halk uyanmıştı. Görünen köy kılavuza gerek bırakmıyordu. Anketler de öyle.

Yol boyunca tertemizdik, meydanı tertemiz boşalttık o gün; yeniden yeşeren umutlarla döndük evlerimize. Ne güzeldik bir bilsen.

Alınan kararın ne denli haklı ve yerinde bir karar olduğunu gördük; gösterdik bu eylemimizle.Alınan önlemlerin, konulan engellerin ne denli doğru olduğunu gördük, gösterdik.İktidara yürüdüğümüzü gösterdik cümle aleme,Yüreğine sağlık liderimiz Kılıçdaroğlu, diline, beynine, ayaklarına sağlık.

Herşey Yaşanılabilir bir Türkiye için...

Sevgi ve saygılarımla

Ali Kırbıyık"

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alisa Çiçek Akyol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.