Müşterilerinizi Nasıl Mutlu Edebilirsiniz

Her işletmenin öncelikli hedefi olmalı müşterileri mutlu etmek ve güleryüzlü müşterilere sahip olmak. Bazıları bunu çok iyi başarabildiği gibi bazıları da bu konuda çok geri planda kalıyor. Peki mutlu müşterilere sahip olabilmek için bir işletme neler yapmalı? Bir müşteri bir işletmeden ne ister?

Bunu sağlamak için bir sürü faktör var fakat her işletme hepsini uygulayamayabılır. Mutlaka uygulanması gereken birkaç öneri vermek istiyorum yazımın devamında.

Satış veya hizmette devamlılık şarttır, bunun yolu da mutlu müşteriden geçer. Müşteri değer görmek ve güleryüz ister. Mutlu müşterileri sağlamanın yolu güleryüzlü çalışanlara sahip olmaktır. Sizin personeliniz ne kadar pozitif, ne kadar güleryüzlü olursa müşterileriniz o derece mutlu olur, memnun olur. Bu sebeptendir ki; öncelikle yapmanız gereken çalışanınızın bağlılığını arttırmak onları motive edip memnun etmektir. İşini seven personel size müşteri çeker. Mutsuz bir çalışan ise müşteri kaybına sebep olur. Önceki yazılarımda çalışan motivasyonunun öneminden bahsetmiştim bu yuzden bu konuda detaya girmeyecegım.

Mutlu müşterilere sahip olmanın bir diğer yolu da satış sonrası hizmete önem vermektir. Ürünü sattım iş bitti düşüncesi günü kurtarmaktan öteye geçmez, sen sattığını ürün veya hizmet ile ilgili herhangi bir sorun da ulaşılamaz olursan, satış sonrası hizmeti veremezsen o müşteri birdaha gelmeyeceği gibi sosyal medyanın da gücünü kullanarak başkalarını da olumsuz yönde etkiler. Müşteriler ne kadar mutlu olursa satışın sürekliliği olur çünkü satış veya hizmet bir kerelık olacak bir şey değil. Sürekliliği mutlaka olmalı.

Tüm bunların yanında müşteriler ile sağlıklı iletişim kurmakta müşterileri mutlu eder. Müşteriler anlaşılmak ve ulaşmak ister. Bunun da en iyi yolu sosyal medyayı etkin şekilde kullanmaktır. Sosyal medya sayesinde müşteriler ile kolayca etkileşime girilebilir. Bu sayede müşterinin isteği, düşünceleri, eleştirileri yorumları göz önüne alınarak önlemler alınır ve bu sayede mutlu müşteri profillerine sahip olunabilir. Özellikle sosyal medyada yapılan eleştiriler varsa kesinlikle geri dönüş yapılmalı. Oluşan negatifliği pozitifliğe çevirmek sizin elinizde.

Bu örnekler çoğaltılabılır fakat en önemlileri ve dikkat edilmesi gerekenleri kısaca anlatmak istedim bu yazımda. Unutulmasın; öncelikli hedef satış değil müşterinin kalbini kazanmak olmalı. Kalbini kazandığınız müşteri her ihtiyacında size gelir zaten. Bunun içinde müşterilerinize değer verin fikirlerini önemseyin. :)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Atsan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.