ESKİŞEHİR’İN SANAT VE BİLİŞİM ŞÖLENİ 19 EYLÜL- 02 EKİM 2016 TARİHLERİ ARASINDA!

“10. ULUSLARARASI ESKİŞEHİR PİŞMİŞ TOPRAK SEMPOZYUMU”

Sempozyum, içeriği ve bu alanda özgün oluşuyla ülkemizde değil, dünyada tek olma özelliği taşıyor.

Eskişehir, önemli sanat etkinliklerinden biri olan “Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumunda” 10. kez sanatseverlere ev sahipliği yaptı.

Tepebaşı Belediyesi’nin 2001 yılından bu yana düzenlediği ve 2004- 2009 yılları arasında yaşanan zorunlu aradan sonra, 2010 yılında tekrar düzenlemeye başladığı sempozyum, bu yıl19 Eylül- 02 Ekim 2016 tarihleri arasındagerçekleşiyor.

ETİ Eski Fabrika Alanı’nda19 Eylül’de görkemli törenle başlayan sempozyum 02 Ekim’e kadar sürecek.

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu bu yıl Başak Kiremit kurucusu merhum Ali Rıza Karık anısına düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Gaye Usluer, Utku Çakırözer, Cemal Okan Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Anadolu Ünv. Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, CHP İl Başkanı Sinan Özkar, İl ve İlçe başkanları, İlçe Belediye Başkanları, Firuz ve Firuzan Kanatlı ve çok sayıda davetlinin katıldığı törene yoğun ilgi vardı.

Başak Kiremit kurucusu merhum Ali Rıza Karık anısına…

Açılış töreninde sempozyum ana sponsorlarından Başak Kiremit adına yönetim kurulu başkanı Firuz Karık konuşma yaptı. Karık konuşmasında “Geçen sene derin acısıyla üzüldüğümüz, Gülay Kanatlı hanımefendiyi bu sempozyumda anmıştık. Bu yıl ise sevgili babam Ali Rıza Karık'ın anısına yapılması beni onurlandırıyor ve gururlandırıyor. Bize bu onuru yaşatan tüm sempozyum komitesine teşekkürlerimi sunarım. Başak Kiremit olarak her sene sponsor olduğumuz sempozyum, resim öğretmeni olan babamın sanata verdiği desteği hala devam ettirebilmek çok mutlu edici” dedi.

“Birçok ülke gezdim fakat sanata bu kadar değer veren bir şehir görmedim”

Konuk ülke sanatçıları adına Alman sanatçı ReinhardKeitel, Eskişehir'de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirirken “Görüyorum ki çok büyük bir sanatçı grubu buraya davet edilmiş. Onlar adına da çok teşekkür ederim. Sempozyumda çok güzel eserlerin ortaya çıkacağından eminim” dedi. Gürcü sanatçı NatoEristavi de “Türkler misafirperverliği ile bilinirler fakat burada karşılaştığım durumda bundan çok fazlası var. Günlük yaşamda sanatın önemi pek bilinmez fakat burada bulunduğum için çok minnettarım. Birçok ülke gezdim fakat sanata bu kadar değer veren bir şehir görmedim. Bütün dünya bu şehri görmeli” dedi.

“burası sanatçı için bir er meydanı”Sempozyum Komitesi adına konuşan Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Bilgehan Uzuner “16 yıl sonra, 10. Sempozyumu düzenlemek gurur verici. Ben de bunun bir parçasıyım ve çok mutluyum. Bu sempozyumun en önemli farkı, sanatçıların kendi atölyelerinde özgün çalışma imkanı bulmasıdır ayrıca burası sanatçı için bir er meydanı. Herkes gizlisi saklısı olmadan çalışmalarını gerçekleştiriyor. Bu sanatçılarımıza 11 ayrı üniversiteden öğrencimiz asistanlık ediyor. Zor bir işi başarıyoruz. Burada bütün rengiyle güzel işler çıkarıyoruz” dedi.

“Eskişehir'de kent belleği sanat ile yoğrulduğu için tüm kent buna sahip çıkıyor”

10. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu ev sahibi Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç,tarihin en eski yapı malzemesi olduğunu belirttiği tuğla- kiremit sektörünün tarihçesine değindi. Ataç konuşmasına, “Eskişehir Tepebaşı tuğla kiremit sektörünün ana yatağı. 1927'de kurt kiremit fabrikası üretime başlamış. 1969'da rahmetli Ali Rıza Karık hocamız Başak Kiremit'i kurdu. Tuğla, kiremit bir kent kimliği haline geldi. 2001 yılında biz tuğla kiremit çamuru olan şamotu kullanmaya başladık. Sempozyum 3 ana temel üzerine oturuyor bilim, sektör ve sanat. 6’sı yabancı 4’ü Türk olmak üzere bugün aramızda 10 tane sanatçımız var. ETİ Eski Fabrika alanını bize açan Kanatlı Ailesi'ne çok teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz Türkiye’de sanat projeleri çok yürümüyor. Eskişehir'de kent belleği sanat ile yoğrulduğu için tüm kent buna sahip çıkıyor. 15 gün boyunca burada çok büyük emek ortaya konuluyor. Sevgili Firuz Karık, Başak grubunun desteği ile sektörün gücünü sanata aktarıyor. Ayrıca bu sene çok ciddi sayıda sponsorumuz var, hepsine çok teşekkür ediyorum. Bir yerel yönetim olarak böyle büyük bir projeye ev sahipliği yapmak ve sürdürmek bize gurur veriyor. Sempozyum ayrıca bir vefa projesi oldu. 2010 yılında Arp Sanatçısı Ceren Necipoğlu'nu anmıştık. 2012 'de 6. Sempozyumda Ergin Orbey, Müşfik Kenter ve Güngör Dilmen'i anmıştık. 2013'te ise Prof. Dr. Taciser Sivas adına sempozyumu yaptık. 8. Sempozyumda Soma Maden faciasında kaybettiğimiz emekçilerimizi andık. Geçen sene ise değeli büyüğümüz Kanatlı Ailesi’nin değerli ismi Gülay Kanatlı adına sempozyum gerçekleşti. Bu sene ise değerli büyüğüm Başak Kiremit’in kurucusu Ali Rıza Karık adına yapıyoruz. Ayrıca geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Tarık Akan’a da bu sempozyumu ithaf ediyoruz. Bu güne kadar 90 sanatçıyı ağırladık. Eskişehir'e 105 eser kazandırdılar. Sempozyumun başarılı geçmesi en büyük dileğimdir” şeklinde devam etti.

“Eskişehir'in tozu, çamuru, toprağısanat ve bilişim şölenine vesile oldu”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de “Kim derdi ki 1999 yılından önce Eskişehir'e her gelen kişinin "Bıktık bu şehrin çamurundan tozundan" denilen yerinde Eskişehir'in tozu, çamuru, toprağı artık sanat eserine dönüşsün. Çok değerli Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç kardeşimin belirttiği gibi Eskişehir zirveye yerleşti. Pişmiş Toprak Sempozyumu ilk yapıldığında şehrimizin yeşil alanlarını süslemeye başladı. Bu eserler de peş peşe geldi ama araya bir 5 yıllık süre girdi ve o dönemdeki Tepebaşı Belediyesi son derece önemli sanat etkinliklerine son verdi. O dönem olmasaydı şimdi çok fazla eser olacaktı ama o dönemin Eskişehir'e neler kaybettirdiğini düşünmenizi rica ederim. Bu sempozyumun giderek uluslara arası bir ün yapması, sanat ve bilişim şöleni haline gelmesi çok önemli. İşin bir de ekonomik yönü var. Eskişehir'de yepyeni sanat dalları, el sanatları ortaya çıkıyor. Bu çeşitliliğin kente sağlayacağı ekonomik katkısından ayrıca mutluluk duyuyorum. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ı bir kez daha kutluyorum” dedi.

Sempozyum açılış töreni her yıl olduğu gibi sektör emekçilerine teşekkür plaketi verilmesi, geçmiş sempozyumlara ait eserlerden oluşan karma sergi ve İbrahim Demirel’in fotoğraf sergisi açılışı ve sanatçıların tanıtılması ile devam etti. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yılda sempozyum sanatçılarının ortaklaşa olarak yaptıkları anı eserine Başkan Ataç ve sempozyum komite başkanı Prof. Bilgehan Uzuner el izlerini bıraktı.

Gece sanatçı Bülent Özdemir ve Hande’nin konseriyle birbirinden güzel parçaları ile devam etti.

BİLİMSEL, SANATSAL, SEKTÖREL

Pişmiş toprak, sempozyumda;bilimsel,sanatsalvesektörelolarak ele alınıyor ve kentin önemli kimliklerinden biri olan tuğla ve kiremit sektörünü sahiplenmek, pişmiş toprağı sanatsal olarak değerlendirmek ve bu alandaki bilimsel çalışmaları bir araya getirmek gibi bir işlev üstleniliyor. Sempozyum süresince; seramik ve fotoğraf sergileri, tuğla- kiremit sektöründe üretim yapan işletmelerin ürünlerinin yanı sıra, geleneksel üretim yapan üreticilerin ürün sergileri açılacak. Ayrıca, toprak kapta yemek yarışmaları düzenlenecek, akşam saatlerinde de sempozyum alanında konserler verilecek.

105 HEYKEL, 352 BİLDİRİ

Sempozyumda, ülkemizden ve yurt dışından katılan sanatçılar pişmiş topraktan özgün ve kalıcı eserler bırakacak, bilimsel sunumlar yapılacak. Bu zamana kadar yapılan sempozyumlara 90 sanatçı katıldı ve toplam 105 eser bıraktı. Bu eserlerin büyük bölümü Tepebaşı bölgesinde bulunan yeşil alanlara yerleştirilerek, kenti adeta pişmiş toprak eserleri müzesine dönüştürmüş durumda. Bu güne kadar 9 sempozyumda 352 bildiri sunuldu. Bu bildiriler her yıl ayrı bir kitapta toplandı.

SERGİ, KONSER, YARIŞMA

Sempozyum süresince sergiler, atölye çalışmaları, yemek ve torna yarışmaları gerçekleştirilecek. Aralarında Vedat Sakman ve Yeni Türkü grupların yer aldığı pek çok müzik grubu konser verecek.

BİLDİRİLER

Sempozyumun akademik ayağını oluşturan Bildiri Sunumları, 22-23 Eylül 2016 tarihleri arasında Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası Meclis Salonu’nda yapılacak. Bu sene 36 sözlü, 2 poster sunum olmak üzere toplam 38 bildiri Uluslararası Hakemler ve Bilim Komitesi tarafından kabul edildi. Bildiri sunumları 7 oturumda gerçekleştirilecek.

KATILAN SANATÇILAR

Bu yıl sempozyuma katılacak sanatçılar ve ülkeleri şöyle:

Burcu Karabey, Hüseyin Özçelik, Serdar Tekebaşoğlu, Selami Torun(Türkiye),

ReinhardKeitel(Almanya),

PetraLindenbauer(Avusturya),

WangShengli (Çin),

Ariane A. Coissieux(Fransa),

NatoEristavi(Gürcistan),

SayumpornKasornsuwan (Tayland)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alisa Çiçek Akyol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.