FETÖ DESTEKÇİSİ YAYINEVLERİNE 2003'TEN BERİ NE KADAR ÖDENDİ?

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında FETÖ üyesi ve destekçisi olduğu iddiasıyla kapatılan yayınevleri ve matbaaları, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a sordu. Bu yayınevi ve matbaalara 2003 yılından bu yana kamu kurum ve kuruluşları tarafından ne kadar ödeme yapıldığının açıklanmasını isteyen Yılmaz, “Sözkonusu matbaa ve yayınevlerine 2016-2017 öğretim yılında öğrencilere verilmek üzere ders kitabı bastırılmış mıdır? Varsa bu kitaplar hangileridir, ne kadar para ödenmiştir?” diye sordu.

DERS KİTAPLARINA 3.7 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

CHP’li Yılmaz, Bakan Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, 2003’ten bu yana dağıtılan ders kitapları için 3 milyar 728.5 milyon lira ödendiğini anımsattı. 11 Şubat 2016’da dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın öğrencilere ücretsiz dağıtılacak ders kitapları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan 2016 yılında 240 milyon lira ödenek tahsis edildiğini açıkladığını hatırlatan Yılmaz, “3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 1. Maddesi’ne göre, sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlamak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’nun (SYDTF) kullanılma prensiplerini belirlemektedir. Bunlarla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ üyesi ve destekçisi oldukları iddiasıyla Koza, Dörtyol ve Dikey Yayıncılığın kitaplarının dağıtılmaması yönünde 29 Ağustos 2016 tarihinde ilgili birimlere talimat göndermiştir” dedi.

CEMAATE YAKIN YAYINEVLERİNDEN KİTAP ALINDI MI?

2003 ile 2016 yılları arasında okullara dağıtılan ders kitaplarının hangileri olduğunu soran Yılmaz, bu kitapların içeriğinin hangi bilimsel ve teknik kriterlere göre ve kimler tarafından belirlendiğinin açıklanmasını istedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın FETÖ’ye karşı yürütülen mücadelede “milat” olarak 2013 yılı 17-25 Aralık operasyonlarını tanımladığını anımsatan Yılmaz, “Bu operasyonların ardından cemaate yakın olduğu bilinen yayınevlerinden kitap alınmış mıdır? Varsa bunlar hangi yayınevleridir ve hangi kitaplar satın alınmıştır?” diye sordu.

FETÖ SORUŞMASINDA KAPATILAN YAYINEVLERİNE KAÇ LİRA ÖDENDİ?

Söz konusu matbaa ve yayınevlerine 2016-2017 öğretim yılında öğrencilere verilmek üzere ders kitabı bastırılıp bastırılmadığını soran Yılmaz, önergesinde şu soruları yöneltti:

“-Varsa bu kitaplar hangileridir, ne kadar para ödenmiştir ve içeriği nelerden oluşmaktadır? Bu kitapların dağıtımından vazgeçilmiş midir? Vazgeçilmiş ise bunun gerekçeleri nelerdir? Dağıtımdan vazgeçilmesinin sebebi kitapların sakıncalı içeriği midir? İçerik yönünden bir problem var ise bunun denetimi neden yapılmamıştır? Dağıtımdan vazgeçilmesi nedeniyle ortaya çıkan maddi zarar ne kadardır?

-FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan yayınevlerine 2003 yılından bu yana kamu kurum ve kuruluşları tarafından ne kadar ödeme yapılmıştır?

-Görevleri arasında “Sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlamak” olan SYDTF’ye ait 240 milyon liranın da kullanılarak alınan kitapların özel okullarda ücretsiz olarak dağıtılması bahsi geçen düzenlemeyle aykırılık teşkil etmiyor mu?

-Dağıtılan ders kitaplarının Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi 5 yıl süreyle yeni gelen öğrenciye aktarımı konusunda herhangi bir çalışma yapılacak mıdır? Bahsi geçen çalışma yapılırsa Milli Eğitim Bakanlığı ne kadar tasarruf etmiş olacak ve kaç ağaç kurtarılmış olacaktır?”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve TBMM İç Tüzüğünün 96. Maddeleri gereğince saygıyla arz ederim.

Necati YILMAZ

Ankara Milletvekili

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2003’ten bu yana dağıtılan ders kitapları için 3 milyar 728 milyon 476 bin 808 TL ödenmiştir. 11 Şubat 2016 tarihinde dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğrencilere ücretsiz dağıtılacak ders kitapları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan 2016 yılında 240 milyon lira ödenek tahsis edildiğini açıklamıştır.

3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 1. Maddesi’ne göre, sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlamak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunun kullanılma prensiplerini belirlemektedir. Bunlarla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ üyesi ve destekçisi oldukları iddiasıyla Koza, Dörtyol ve Dikey Yayıncılığın kitaplarının dağıtılmaması yönünde 29 Ağustos 2016 tarihinde ilgili birimlere talimat göndermiştir.

Bu bağlamda;

1 - 2003 ila 2016 yılları arasında okullara dağıtılan ders kitapları hangileridir? Bu kitapların içeriği hangi bilimsel ve teknik kriterlere göre ve kimler tarafından belirlenmiştir?

2 - Başbakan Binali YILDIRIM’ın FETÖ’ye karşı yürütülen mücadelede “milat” olarak tanımladığı 2013 yılı 17-25 Aralık operasyonlarının ardından cemaate yakın olduğu bilinen yayınevlerinden kitap alınmış mıdır? Varsa bunlar hangi yayınevleridir ve hangi kitaplar satın alınmıştır?

3 – Bahsi geçen matbaa ve yayınevlerine 2016-2017 öğretim yılında öğrencilere verilmek üzere ders kitabı bastırılmış mıdır? Varsa bu kitaplar hangileridir, ne kadar para ödenmiştir ve içeriği nelerden oluşmaktadır? Bu kitapların dağıtımından vazgeçilmiş midir? Vazgeçilmiş ise bunun gerekçeleri nelerdir? Dağıtımdan vazgeçilmesinin sebebi kitapların sakıncalı içeriği midir? İçerik yönünden bir problem var ise bunun denetimi neden yapılmamıştır? Dağıtımdan vazgeçilmesi nedeniyle ortaya çıkan maddi zarar ne kadardır?

4 – FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan yayınevlerine 2003 yılından bu yana kamu kurum ve kuruluşları tarafından ne kadar ödeme yapılmıştır?

5 –Görevleri arasında “Sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlamak” olan SYDTF’ye ait 240 milyon liranın da kullanılarak alınan kitapların özel okullarda ücretsiz olarak dağıtılması bahsi geçen düzenlemeyle aykırılık teşkil etmiyor mu?

6 – Dağıtılan ders kitaplarının Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi 5 yıl süreyle yeni gelen öğrenciye aktarımı konusunda herhangi bir çalışma yapılacak mıdır? Bahsi geçen çalışma yapılırsa Milli Eğitim Bakanlığı ne kadar tasarruf etmiş olacak ve kaç ağaç kurtarılmış olacaktır?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.