MISIR'DA İDAMLARIN SONU GELMİYOR! İNSANLIK SEYREDİYOR!

Önceki haftalarda 6 kişinin idamının ardından,geçtiğimiz 20.02.2019 Çarşamba günü de 9 Mısırlı gencin 29 Haziran 2015 yılında Mısır savcısı Hişam Berekat’ı öldürme gerekçesiyle idam edildikleri haberiyle bütün dünya bir kez daha sarsıldı.

Mısırda gençlerin idamı ispatlanmış bir suça istinaden olmayıp halkın ve özellikle rejim muhalifi gençlerin direncini kırmaya yönelik bir suç ihdas edilerek yapılmaktadır.

Mısır’da birilerinin idamı isteniyorsa idamı gerektirecek bir suçun işlenmiş veya işlenmemiş olması önemli değildir. İdam edilecek kişi veya kişiler için önce idamı gerektirecek bir suç ihdas ediliyor. Daha sonra 2013 yılında gerçekleştirilen askeri darbeden sonra Abdulfettah Es Sisi tarafından muhaliflerinin susturulması, tasfiye edilmesi ve bertaraf edilmesi amacıyla kurulmuş olan “idam” mahkemelerinin üyeleri tarafından idamları gerçekleştiriliyor.

Kahire’deki istinaf cezaevinde idamları infaz edilen Ahmet Taha, Ebu’l Kasım Ahmet, Ahmed Cemal Hicazi, Mahmud el Ahmedi, Ebubekir es Seyyid, Abdurrahman Süleyman, Ahmet Muhammed, Ahmet Mahrus Seyyid ve İslam Ahmet isimli gençlerin her birisi kendini iyi yetiştirmiş, eğitimli, çevrelerinde sevilen, liderlik kapasiteleri yüksek şahsiyetler oldukları ifade edilmektedir.. Bu gençlerin suçları ispat edilememiş ancak tutuklandıktan sonra ağır işkencelerden geçirilerek başsavcıya suikast yaptıkları itiraf ettirildikleri iddia edilmektedir.

Bu gençlerden Mahmud el Ahmedi ile mahkeme reisi arasında geçen diyalog, bu korkunç devlet cinayetinin boyutunu açıkça göstermektedir.

İdam edilen gençlerden Mahmud El Ahmedi: "Göklerin Yargıcından yerin yargıçlarına veyl olsun. Allah’ın önünde kıyamet günü bunun hesabını soracağız, ben ve yanımdakilerin mazlum olduğunu çok iyi biliyorsun.

Yargıç: "Fakat sen suçunu itiraf etmişsin Mahmut"

Mahmud El Ahmedi: "Bana o elektrik düzeneğini getir seninle bir odaya geçelim, vallahi sana Enver Sedat’ı öldürmüş olduğunu itiraf ettiririm. Bize Mısır’a yirmi sene yetecek kadar elektrik verildi.”

İfadelerin çok ağır işkenceler altında alınmış olduğuna dair fiziki deliller sosyal iletişim ağları tarafından bütün dünyaya yayılmasının ardından yapılması gereken şey doğrudan infaz yoluna gidilmeyip en azından bu iddiaların doğru olup olmadığının araştırılması değil miydi? Oysa ki İddialar araştırılmaksızın karar tek celsede alelacele verildi.

Çünkü amaç suçluyu bulmak değil, bir suçu bahane ederek önceden seçilmiş kişileri toplayıp idam etmekti. Neticede 9 genç idam edilerek amaç gerçekleştirld.. Sözde uygar dünyanın gözleri önünde yapılan hukuksuz idamlar bütün insanlığın utanç vesikası olarak dünya hukuk tarihindeki yerini almış oldu.

Mısırda idam kararı veren hakimlerin hepsi hukuk bilgisinden mahrum 2013’te gerçekleştirilen askeri darbeden sonra Abdulfettah Es Sisi tarafından muhaliflerin bertaraf edilmesi için kurulmuş olan “terör Mahkemesi”nin kiralık cellatlarıdır.

2013 Yılında halkın % 50 den fala oyunu alarak Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi'nin Sisi darbesiyle görevden uzaklaştırılmasının ardından Mısır zindanlarında keyfi bir biçimde yüz binden fazla Ihvan-ı Müslim'in yanlısı insan en ağır işkence şartlarında tutuklmaktadır.

Eğer insanlık ve İslam alemi suskunluğunu ve umursamazlığını devem ettirirse Mısır'da 100 binden fazla kardeşlerimiz bu cellatların acımasız kararlarının ardından çaresizce idam edileceği günü bekleyecektir.

Abdulfettah Es Sisi; Emperyalistlerin desteği ve Müslümanların suskunluğundan cesaret alarak bu diktatörlüğünü sürdürmektedir.İnsanlık zulme uğrayan ve idam edilen Müslümanların çetelesini tutarak bu zulmün vebalinden kendilerini azade sayamayacaktır.

Irak’ta, Myanmar’da, Afganistan’da,Doğu Türkistan'da,Suriye'de,Kudüs'te,Yemende Mısır'da ve başka coğrafyalarda yaşanan insanlık dramı karşısındaki suskunluk orucunu bozarak Bütün dünyayı ve insan hakları savunucularını, Mısır’daki vahşeti durduracak etkin bir tavır ortaya koymaya davet ediyoruz.

Demokrasi havarilerini, sözde hümanistleri, devlet ve hükümet başkanlarını, ülkelerin meclislerini bu hukuksuzluk karşısında etkin tavır koymaya çağırıyoruz.

Mısır'da idam edilen şehitlere ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun.

"De ki: Ey kafirler, yenileceksiniz ve toplanıp cehennemin dibine sürüleceksiniz ! ” Âl-i İmrân / 12

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?