BAŞKENT ANKARA VATANDAŞIN GÜVENLİĞİNİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARTIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin parklarda başlatılan kameralı güvenlik sistemlerini bir adım ileri daha taşıyarak "akıllı parklar" dönemine geçmesini değerlendirdi.

Başkent Ankara'da vatandaşın güvenliğini en üst seviyeye çıkartan yeni sisteme geçilmesi memnuniyet vericidir.

Bilindiği gibi verdiğimiz önerge ile Büyükşehir Belediyesi'nden 14 Ağustos 2017 tarih oybirliğiyle çıkardığımız kararla Ankara ili ve ilçelerinde parklar ve oyun alanlarında kurulacak ve ilgili kuruluşlardaki sorumlularca gözlenen kamera sistemi ve acil yardım butonlarının oluşturulması kararı çıkartılmıştı.

Bu tedbirlerle yalnız çocuk istismarı ve tacizini önlemenin dışında madde bağımlılarının da anılan yerlerden uzak tutulması, çocuklar dışında başka diğer bireylere de cinsel istismar ve sarkıntılığın önlenmesi, müstehcenliğe yada fuhşa yönelik görüntülerin ortadan kaldırılması, darp, kavga ve her türlü olayın gözlenmesi ve aydınlatılması, hırsızlık, kapkaç, gasp tür olayların önlenmesinde de faydalar sağlayacağı tespit edilmiştir.

Alınan bu tür önlemlerin toplumun ortak alanların huzur ve güvenle kullanılmasında geniş katkılar sağlayacağı düşünülerek halkın kullanımında olan parklar yeşil alanlar oyun alanlarında kameralar ve acil yardım butonu konulması, Ankara Büyükşehir Belediyesince tüm Ankara ilçelerinde kurulması oybirliği ile kararlaştırılmış ve bu konuda adımlar atılmıştır.

Emniyet güçleri ile entegreli bir çalışma yürütüldüğü ifade olunan akıllı park sistemi ile yüz tanıma sistemli kameralarını yerleştirileceği parklarda ayrıca 360 derece dönüş yapabilen kamera sistemlerinin bulunduğu bilgisi veren ilgililer; ayrıca parkların havadan da drone çekimi ile kontrol edileceğini ifade ettiler.

Her parkta kontrol merkezinin kurulacağı ve bu merkezlerin büyük şehirdeki ana komuta merkezine bağlı olarak çalışacağı bilgisini veren Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca; Akıllı Park Sisteminin ilk etapta 20 parkta hayata geçirmeyi planladıklarını, özellikle çocukların tehlikeli bölgelerinde dolaşması havuz, köprüler ve bu gibi sistemler de tehlike anında uyarı vererek güvenlik görevlilerinin tedbir alacağı ifade olunmuştur.

Şimdilerde bir adım daha atılarak “akıllı parklar” sistemine geçilmiş olması bizim açımızdan son derece memnuniyet vericidir. Halkımızın yararına olan her konuda, her şekilde Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını takdirle andığımızı belirtmek isterim. Bu nedenle ilgililere teşekkürlerimi ifade ediyorum.

Büyükşehir Meclis Üyesi Mahir Özel; Şimdi sıra İnşallah ailelerin beklediği Ankara ve tüm ilçelerine “Çocuklarımızda oyunu eğitime dönüştüren, oynarken eğiten ve öğreten, oyun parklarının kurulmasında”

Tüm bu uygulamaların Türkiye'mizde diğer illere de örnek olacağı inancını taşıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahir Özel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.