Taşeron sorunu bu yılın sonunda çözüme kavuşacak

Taşeron sorununun çözümü için ilk girişimi HAK-İŞ Konfederasyonumuz yaptı. Dört yıl önce bu sorunun çözümü için bir yola çıktık ve hükümet yetkililerimizle yapmış olduğumuz görüşmelerde bu uygulamanın yanlış olduğunu ifade ettik. HAK-İŞ Konfederasyonumuzun bugün 600 bine yakın üyesi var ama bu üyelerin 350 bine yakını taşeron. Diğer konfederasyonlarda bu kadar taşeron yok. Bu yüzden taşeron sorunu ile ilgili tüm faaliyetleri biz yaptık. Diğer konfederasyonlar da kalkıp bize, bunlar hükümetin yandaşı gidiyorlar çalışanları üye yapıyorlar diyor. Öyle bir şey yok. Artık Ankara’da masa başında oturmakla sendikacılık yapılmıyor. Sahada olup, çalışanlarla yan yana olmak gerekiyor. Yoksa hiçbir üyemiz bizim kaşımıza gözümüze vurulup üye olmuyor. Sorunumuzu, sıkıntımızı HAK-İŞ çözer diyorlar ve üye oluyorlar.

Yeni sistem, geçmişte önerilen sistemden daha iyi olacak

Bu sorunu biz dillendirdik ve inşallah biz çözeceğiz. Biz, son zamanlarda verdiğimiz her demeçte, katıldığımız her toplantıda bu sorunun yılbaşına kadar çözülmesi gerektiğini ifade ettik. Sayın Başbakanımız da Salı günü gerçekleştirilen grup toplantısında bu işin bittiğini söyledi. İnanıyorum ki, geçmişte önerilen sistemden daha iyi bir sistem olacak. Geçmişteki önerileri biz kabul etmemiştik zaten. Şu an 1 milyon civarında taşeron olarak çalışan arkadaşımız var. Bu sorun bu ayın sonuna kadar çözülecektir, çünkü bütçe görüşmelerinde yer alması gerekiyor. Bizler de bu sorunun çözümü için gereken katkıyı vermeye hazırız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan arkadaşlarımız rahat olsun

Böyle bir şey söz konusu değil. Kaldı ki, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron olarak çalışan çok fazla işçi yok. Çalışanlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki şirketlerde çalışıyorlar. Başkanın istifası sonrası böyle bir tedirginlik olabilir, ancak devlette devamlılık esastır yeni gelen başkanımız hizmet etmeye devam edecektir, arkadaşlarımız rahat olsun. Ben buradan Ankara’ya 23.5 yıl hizmet etmiş başkanımız Melih Gökçek’e de teşekkürlerimi sunuyorum. Ankara yapılan hizmetlerle Avrupa’nın önde gelen şehirleri arasına girdi.

Servis ve taksi şoförlerini üye yapamıyoruz

Bu önemli bir konu. Yavrularımızın okula rahat ve güvenle gidip gelmeleri lazım. Çünkü çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Yeni tedbirlerin alınmış olması sevindirici. Bu tedbirler gelecekte daha da iyi olacaktır. Bu durum sadece okul servisleri için değil personel taşımacılığı yapanlar için de geçerli olmalı. Biz de sendika olarak çalışmalar yürütüyoruz, ancak servis şoförlerini üye yapamıyoruz. Çünkü serviste çalışan şoförler devamlı şoför değil ya da servisi kendisi kullanıyor ama araç eşinin üzerine, hal böyle olunca maalesef üye yapamıyoruz. Bu duruma benzer bir sorunda taksi şoförlerinde var. Sendika olarak bu soruna çözüm bulmak için girişimlerde bulunduk, İstanbul’daki taksici arkadaşlarımızla görüştük, çalışmalar yaptık ama bu çalışmalarımızın önü kesildi. Taksici kardeşlerimiz sendikamıza üye olmak istiyor ama sigortalı olmadıkları için üye olamıyorlar. Ayrıca taksilerde çalışan şoför arkadaşlarımız geçici olarak çalışıyor. Bunun yanında kamuda çalışan, ancak geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımız da geceleri ya da tatil günlerinde taksiye çıkıyor. Bu durum servislerde de var. Bu konu hakkında bir düzenleme yapılması gerekiyor. Ben buradan çağrı yapmak istiyorum, bu sorunun da ortadan kalkması için biz üstümüze düşen tüm katkıyı vermeye hazırız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Toruntay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi