İŞ DÜNYASI 12-13 MAYIS’TA DİYARBAKIR’DA BULUŞACAK

Türkiye’nin gönüllük esasıyla bir araya gelmiş, en büyük bağımsız iş dünyası örgütü olan TÜRKONFED tarafından düzenlenen Girişim ve İş Dünyası Konseyi’nin 39’uncusu, 12-13 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirilecek. TÜRKONFED 39. Girişim ve İş Dünyası Konseyi; Tarkan Kadooğlu, Erol Bilecik, Nihat Özdemir, Batu Aksoy gibi iş dünyasının yakından tanıdığı isimler ile Şahismail Bedirhanoğlu ve Burç Baysal gibi Diyarbakırlı iş insanlarını da bir araya getirecek.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 39. Girişim ve İş Dünyası Konseyi, bu yılDiyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD)ev sahipliğinde12-13 Mayıs 2017tarihlerindeDiyarbakır Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirilecek. Türk politika ve iş dünyasının önde gelen temsilcileriniDiyarbakır’da buluşturacak olan Konsey kapsamında,TÜRKONFEDveİstanbul Politikalar Merkezi (İPM)işbirliği ile hazırlanan ve Türkiye’de kentler bağlamında gelişim dinamiklerini ortaya koyan“Kent Bölge: Yerel Kalkınmada Yeni Dinamikler-Türkiye’nin Kentlerinden Kentlerin Türkiyesi’ne”raporu da açıklanacak. Rapor,TÜRKONFEDveİPMtarafından hayata geçirilenYerel Demokrasi ve Yerel Yönetişim Forumu’nunilk ürünü olması ve sürdürülebilir kalkınmanın bölgesel kalkınmadan başlayacağını kent-bölge ekonomisi çerçevesinde irdelemesi açısından da önemli tespitler içeriyor.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Şahismail BedirhanoğluveDİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal’ın açılış konuşmaları ile başlayacak Konsey toplantısına;Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, TURCAS Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Batu Aksoy ile Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keymangibi çok sayıda önemli isim katılım gösterecek. Konsey toplantısında TÜRKONFED üyeleri arasında etkin bir işbirliği kurulmasını amaçlayan “Ticaret Köprüsü Görüşmeleri” de yapılacak.

KADOOĞLU: “DİYARBAKIR KALKINMA HAMLESİNİN LOKOMOTİFİ OLABİLİR”

“Türkiye’nin ‘orta gelir’ tuzağından kurtulmasını sağlayacak bir ekonomik ivmenin yakalanmasının, ülkemizin refahının yükselmesi adına en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu düşünüyoruz” diyenTÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, bölgelerarası gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi ve rekabetçiliğin yeni dinamiklerinin ortaya konulmasının sürdürülebilir kalkınma için önemli olduğunu söyledi.

Bölgenin normalleşmesinin siyaset kanallarına şans tanıyarak tetikleneceğini belirtenKadooğlu, Diyarbakır’ın ekonomik ve sosyal hayatına yapılacak katkının, bölgedeki iklimi değiştireceğine inandıklarını ifade etti. Kadooğlu, şöyle devam etti: “Gelişmiş bir ekonomi ancak gelişmiş bir demokrasi kültürü ile var olur. Türkiye’nin küresel rekabetçilikte üst sıralara tırmanması, gelecekte dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer alması bölgelerarası gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi kadar özgürlükçü bir demokrasi anlayışı ile gerçekleşebilir. Diyarbakır başta olmak üzere bölgeden başlayacak bir ekonomik gelişme, ülkemizin kalkınma hamlesinin de lokomotifi olabilir.”

BAYSAL: “HAYATI NORMALLEŞTİRECEK OLAN SİYASET DEĞİL BİZİZ”

Konsey toplantısının Diyarbakır’da heyecan yarattığını dile getirenDİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysalda, bölgede normalleşmenin sağlanmasının elzem olduğuna dikkat çekti.Baysal, “Hayatı normalleştirecek olan siyaset değil biziz. Bu nedenle toplantıya talip olduk. Normalleşmenin sağlanmasıyla bölgede kalkınmayı sürdürülebilir hale getirebiliriz. Ekonomi konuşarak demokrasi ihtiyacına dikkat çekmiş oluruz” dedi.

TÜRKONFED Hakkında: Çatısı altında 25 federasyon ve 194 dernek ve 40 bine yakın şirket yer alan TÜRKONFED, üye tabanı ile toplam (enerji dışı) dış ticaretin yüzde 83'ünü, tarım ve kamu dışı kayıtlı istihdamın yaklaşık yüzde 55’ini sağlamaktadır. İstanbul, Batı Anadolu, Marmara ve İç Anadolu, Trakya, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Orta Anadolu, Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Güney Ege, Doğu Marmara, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz, Güney Marmara, Çukurova, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Güneydoğu, Zafer, Doğu, Serhat, Dicle ve Fırat Sanayici ve İşadamları Federasyonu’nun yanı sıra Sektörel Dernekler Federasyonu, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu da TÜRKONFED üyeleridir. TÜRKONFED, Avrupalı KOBİ’lerin çatı örgütü olan ve 12 milyon firma ve 55 milyon çalışanı temsil eden Avrupa Esnaf, Sanatkâr ve KOBİ Birliği (UEAPME) üyesidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Açelya Aşkın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.