Almanya ufkumuzu açıyor ama...

Dünyada engelliler sorununu çözen ülkelerin başında gelen ülkedir Almanya.

Din dil ırk ayrımı yapmaksızın engelli insanlar için her zaman yardımcı oluyor. Ama her şeyden önce engelli insanların bu toplumun vazgeçilmezi olduğunu yıllar önce çözdü.

Engelli ailelerin sosyal içerikli çalışmalar konusunda destek veren Almanya, bu çocukların sosyalleşmesi adına her türlü çabayı gösteriyor. Engellileri sosyal hayatta kazandırmak adına sivil toplum kuruluşlarına gereken desteği verip engelli insanların topluma kazandırmak adına her türlü yardımı da yapıyor.

EKSİKLERİMİZİ GÖRMÜYORLAR

Türklerin Almanya’ya gelişinin 55. Yılındayız.

Avrupa’daki birçok Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluklarımızda engellilere yönelik ciddi anlamda bir çalışma olduğu söylenemez.

Bizim Elele Konfederasyonu ve Federasyonu olarak çalışmalarımız görmezden geliniyor veya unutuluyor ya da göz ardı mı ediliyor?

Siz değerli okuyucularımızın takdirine bırakıyorum.

Geçmişe baktığımızda ülkemizde yaşayan engelli insanlarımızın gereken maddi ve manevi destek verilmedi. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, başbakanı engelli ailelere bakım parası ve engelli engellilik derecesine göre maaş almaları sağlanıyor.

Bunlar tabii ki gurur verici birçalışma.

Yeterli mi? Tabii ki yeterli değil.

TEKNİK SERVİSLER SORUNU

Bugün ülkemizde engelli insanların akülü arabaları bozulduğu zaman her şehirde teknik servisin olmayışı engelli vatandaşlarımız için üzücü bir sürecin başlamasına neden oluyor.

Umuyoruz ki ülkemizin tüm şehirlerinde teknik servisler açılır. Biz Elele Konfederasyonu ve Federasyonu olarak devlet büyüklerimizin bu konuya istinaden gerekli çalışmaların yapılacağına inanıyor ve güveniyoruz.

BÖYLESİ DE VARMIŞ!

Elele Konfederasyonu ve Federasyonu yöneticisi olarak Avrupa’daki temsilcilerimizin başkonsoloslukları ile görüştüğümüzde en güzel ve en iyi şekilde çalışmalarını yapan engelli vatandaşlarımızı düşünen Münih Başkonsolosu Mesut Koç ile Avusturya’nın Viyana Başkonsolosluğu Kaan Bey ve ekiplerine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Viyana ve Münih’teki ziyaretlerimizde Engellilere yönelik Park, hizmet asansörü ve Tuvalet sorununa çözümler üretilmiş ve her şey düşünülmüş.

Avrupa’da, bu başkonsoloslarımız gibi değerlere daha çok ihtiyacımız var.

İlk adımlar biraz zorlu, biraz da heyecanlı oluyor. Çünkü ilk adımı nasıl atarsanız devamı da öyle geliyor. Bu nedenle ilk sayımızda uzman bir kadro ile istişare ederek sizleri en iyi ve güzel gazeteyle buluşturmayı amaçladık.Farklı ve kaliteli olma vizyonuyla yola çıkarken, bazen hedeflerimizi bazen de hayallerimizi sizlerle paylaşmayı misyonumuza ekledik...

İlk sayımızda bize destek olan kardeşlerimize teşekkürü borç biliyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cengiz Hocazade - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.