HAC

Allah'a yaklaşmak, onun rızasını kazanmak, onun gazabından rahmetine sığınmanın ve hikmetlere dolu bir ibadetin adıdır hac.

Hac ve kurban ayni günlerde ifa edilen ibadetleridir. Her ibadetin ana gayesi rıza-i ilahi olduğu gibi Hac ve kurbanın da gayesi rıza-i ilahidir.

Mali ve bedeni olan hac ibadeti farz, sünnet ve adaplarının yanında hikmetleri ve çıkaracağımız bir sürü dersler vardır.

Şartları uygun olan kişi, malından fedakarlık edip ailesinden, sevdiklerinden ayrılıp Allah'ın davetine icabet edip hac farizası için yola çıkması, adeta "Allah'ım senin davetin söz konusu ise gerisi teferrüat" der gibidir.

Hele ihram dediğimiz daha önce helal olan bazı fiil ve davranışların niyet ve telbiye ile kişiye yasak olması ve bu yasağa uyulması ise adeta"Allah'ım daha önce helal olan bir çok şeyi senin rızan için terk edeceğim, artık mal, mevki değil kefeni andıran rıda ve ızar giyerek ölmeden ölümü anlayacağım" der gibidir.

Arafat vakfesi, hacın en önemli rüknüdür, arefe günü güneşin zevalından başlayıp bayram günün fecrine kadar devam eden ihramlı bir biçimde, sınırları belli olan arafat bölgesinin herhangi bir gerinde vakfe yapmasıdır. İslam coğrafyasının yıllık büyük kongresini andıran bu adeta; "Rengi, dili, kültürü, makam ve konumu farklılık arz etse de hiç bir öneminin olmadığı, insanların Allah'ın kulu olma konusunda eşit olduğu, mahşeri andırmasını hatırlatır." gibidir.

Hele gün batımı ile sel misali müzdelifeye yolculuk Meş'arül-Haram'e varmak dinlemek minada taşlayacak şeytan için taş toplaması adeta "Allah'ım, emrine uymak benim şiarım ve ana gayem, beni bu yolda saptırmaya çalışan şeytan da ebedi düşmanımdır. Her zaman uyanık olacak hazırlıklı olacak, tövbe ve istiğfarlara ona karşı hep mücadele edeceğim." der gibidir.

Mina hacın en önemli rüknü olmasa da beni en çok etkileyen, duygulandıran bir mekan, bayramın ilk günü güneşin doğması ile Cemeretül Akabeye (Büyük şeytana) Tekbir getirilerek yedi taş atılması adeta "Ey melun Allah seni lanetlediği gibi benden sana dost olmaz, kalbimde, fikrimde, duygu ve düşüncemden sana yer yok" deyip her taş atığında "Bisbillah Allah-u ekber..." Kalbine de "uyanık ola sakın şeytana gönül verme der gibi.

Mina ve şeytan taşlama olayının düşündürücü ve mesaj dolu bir hikmeti vardır o da Allah'ın Hz. İbrahime oğlu İsmaili kurban etme olayı, gelişen olaylar ve şeytan taşlama kısaca olayın neticesi şöyledir;

Şeytan ilkin anne olan hacere gider ve "Kocan oğlun İsmaili kesecek" dediğinde "Neden" o da "Allah'ın emri" dediğinde onu kovması "Madem ki Allah'ın emri icabet etmeli" Adeta "Allah'ın emri söz konusu olduğunda ciğer paren evladın olsa dahi feda edilmelidir." der. Ondan sonra İsmail gidip onu kandırmaya çalışması ve onunda "madem ki Allah'ın emri" deyip şeytanı taşlaması burada da eli boş dönen İblisin son bir ümitle İbsarim (as) gidip kandırmaya çalışması ve "Allah'ın emri" deyip onu kovmasının adeta Mina da bu olayı canlandırılarak büyük, orta ve küçük şeytanın yedişer taşlarla taşlanması "Söz konusu Allah'ın emri olunca her şey teferruaat" der gibidir.

Kurban kesmesi adeta "Allah'ım bende İbrahim peygamber gibi emrine amadeyim, uğruna her şeyimi feda ederim, kurban keserek sana yaklaşmak ve rızana talibim" der.

Hele Hac'ın farzları olan ziyaret tavafını yapması kabenin etrafında yedi defa dönmesi iki rekaat sünnet namazın makamı İbrahim'e yakın bir yerde kılıp safa merva arasında yedi defa sai yaparak tıraş olup ihramdan çıkması hac farizasını yerine getirmiş olur ve adeta "Allah'ın başım gövdemle beraber sana kurban olsun" der.

Hac her yönü ile hikmetle doludur, Mü'minler arasındaki sünni hudutları, kutuplaşan siyası görüşleri kaldırır. Irk, kıta, bölge sınıfsal ayırımı ortadan kaldırıp Ümmet olma, bir vucut gibi bir birin tamamlama, dertleri, sevgi, keder ve güzellikleri paylaşmayı öğretir.

Allah haca gidenlerin hacını kabul etsin gitmeyenlere de nasip etsin.

DUA VE SELAMLARLA.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.