CUMHURİYET HALK PARTİSİ YANLISI SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI YAPAN VATANDAŞIN PASAPORTUNA EL KONULDU!

Cumhuriyet Halk Partisi yanlısı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek pasaportlarına el konulan ve yurtdışına çıkışları engellenen aileyi Başbakan Binali Yıldırım’a sordum.

Eşe Altınışık ve kızı Amsterdam’a çıkış yapmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Pasaport kontrol noktasına gittikleri sırada pasaportlarının iptal edildiğini ve yurtdışına çıkış yapamayacaklarını öğrendiler, görevli polis memuru Eşe Altınışık’a sebep olarak “şüpheli eşi” olduğunu belirtmiş, başka bir açıklama ise yapılmadı.

Emniyet Müdürlüğü ile yaptıkları görüşmelerde ise durumun sebebi olarak Eşe Altınışık’ın eşi emekli astsubay Behlül Altınışık’ın sosyal medya hesabından yaptığı “Cumhuriyet Halk Partisi yanlısı” paylaşımların gerekçe gösterildi.

Ailenin yaşadığı haksızlığı Meclis gündemine getirdim, Cumhuriyet Halk Partili olmak ne zamandan beri suç teşkil etmektedir diye sordum.

OHAL MİLLETE KARŞI MI İLAN EDİLDİ?

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre sosyal medya hesabı paylaşımları sebebiyle günde 7 kişinin gözaltına alındığını vurguladım, “Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek kişilerin cezalandırılması ve gözaltına alınması kişi hak ve özgürlüklerine aykırılık teşkil etmemekte midir? Sosyal medya paylaşımları sebebiyle hakkında işlem yapılan ve gözaltına alınan vatandaşların sayısındaki bu artışın halkta korku ve baskıya neden olacağı mı düşünülmektedir?”

Önergemde şu sorulara yer verdim:

- 20 Temmuz 2016 yılında ilan edilen OHAL’den bu yana mağdur edilen vatandaşlarımızın sayısı hızla artarken tüm bu yaşananlar OHAL’in söylendiğinin aksine devlete değil de millete karşı ilan edildiği anlamına gelmez mi?

-Yasal hiçbir sebep ve gerekçe gösterilmeden söz konusu şahısların pasaportlarına el konulması ülkenin yönetiminde hukukun ve yasaların üstünde bir güç olduğu ve keyfiliğin esas alındığını mı göstermektedir? Eğer öyle ise bu güç ve keyfiyet kime aittir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda yer alan sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Necati YILMAZ

Ankara Milletvekili

Eşe Altınışık ve kızı Pakize Dilan Altınışık, 11 Haziran 2017 tarihinde Amsterdam’a çıkış yapmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Pasaport kontrol noktasına gittikleri sırada pasaportlarının iptal edildiğini ve yurtdışına çıkış yapamayacaklarını öğrenmişlerdir. Görevli polis memuru Eşe Altınışık’a sebep olarak “şüpheli eşi” olduğunu belirtmiş, başka bir açıklamaya gerek duymamıştır.

Olay üzerine Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na yapılan yazılı başvuruda, OHAL KHK’ları kapsamında 04.08.2016 tarih ve 2016/1 sayılı ilke kararı alındığı belirtilmiş, talebe başka bir cevap verilmemiştir.

Emniyet Müdürlüğü ile yaptıkları görüşmelerde ise durumun sebebi olarak Eşe Altınışık’ın eşi emekli astsubay Behlül Altınışık’ın sosyal medya hesabından yaptığı “Cumhuriyet Halk Partisi yanlısı” paylaşımların gerekçe gösterildiği iddiası tarafımıza ulaşmıştır. Bu çerçevede;

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.