Dolar/TL Soluklanıyor Peki Ya Sonra?

Amerikan ekonomik verilerinde iyileşme ve yılsonu için 25 baz puanlık faiz artırım beklentisi ile döviz piyasasında güçlenen dolar gelişen ülke para birimlerini baskılıyor. Gerçi doların güçlü seyri bu kez G10 ülke para birimlerini de olumsuz etkiledi. Euro, Sterlin, Kanada Doları, Japon Yeni Amerikan doları karşısında değer kaybetti.Bu hafta Salı günü açıklanacak tüketici enflasyonu verisinde beklenti üzerinde gerçekleşme Dolar Endeksi’ni (DXY) 98,50 seviyesine taşıyabilir. DXY 98,50 seviyesine yükselirse içeride Dolar/TL 3,14 direncini hedefleyebilir.

Ancak bu seviyenin geçilmesinin en azından kısa vadede zor olduğunu düşünüyoruz. Öte yanda, 17 Ekim haftasının dışarıda DXY içeride Dolar/TL için dinlenme ve dengelenme haftası olacağını tahmin ediyoruz. Bu hafta Dolar iyi ekonomik verilere rağmen 97,50-98,00 bandında dinlenirken, Dolar/TL kabaca 3,08-3,10 aralığında kalabilir. 20 Ekim Perşembe gününe gelince, Merkez’in üst bant faiz indirimlerine ara vereceğini düşününler olduğunu söyleyelim. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gelişmeleri görmek maksadı ile üst bant faiz indirimlerine ara verirse kuşkusuz Türk Lirası yurtdışı gelişmelere daha dayanıklı olacaktır. Bir başka deyişle, piyasa Türk Lirası pozitif gelişmeleri daha istekli fiyatlayabilir. Öte yanda, çoğunluk Ekim ayında TCMB’nin marjinal fonlama oranında 25 baz puan indirim ile sadeleştirme politikasına devam edeceğini tahmin ediyor. XTB olarak biz de bu çoğunluğun içerisindeyiz böyle düşünmemizin sebebi bankanın FED’e kadar tek faiz politikası hedefine ulaşmak istemesi olarak özetlenebilir. Ayrıca görünen o ki, 2016 son çeyreğinde enflasyon klasik mevsimsel yükseliş yerine geçtiğimiz yıllara göre düşük gerçekleşecek.

Dolar/TL Paritesi

Kaynak Bloomberg

Teknik olarak, Dolar/TL 3,10 seviyesi üzerinde kaldığı takdirde 3,14’ü görebilir. Kısa vadeli göstergelerde RSI aşırı alım bölgesinde daha yüksek olarak gördüğümüz aşağı yönlü bir düzeltme durumunda 3,07 önemli destek kırıldığı takdirde düşüşün devamı pariteyi 3,05’e taşıyabilir. Bu ortamda 3,05 seviyesi yeni alıcılara cazip gelebilir.

www.xtb.com/tr

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi