AYDIN TOPLUM

Okuryazarlık temel bir insan hakkıdır ve yaşam boyu öğrenmenin ilk basamağını oluşturmaktadır. Eğitim alanında yaşanan sorunlara dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla UNESCO tarafından 8 Eylül günü "Dünya Okuma Yazma Günü" olarak ilan edildi.

1967 yılından bu yana her yıl farklı ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanan "Dünya Okuma Yazma Günü" ile başta kadın ve kız çocukları olmak üzere herkesin okuma bilinci kazanması Bireylerin hayatlarını dönüştürebilmesi, diğer insanlarla sosyalleşebilmesi ve insani gelişimini tamamlayabilmesi için okuma yazma bilmesi gerekmektedir. Okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazanıldığı hepimizce malum. Okuryazarlık temel bir insan hakkıdır ve yaşam boyu öğrenmenin ilk basamağını oluşturmaktadır. Bireylerin hayatlarını dönüştürebilmesi, diğer insanlarla sosyalleşebilmesi ve insani gelişimini tamamlayabilmesi için okuma yazma bilmesi gerekmektedir. Ben Şu an emekli olduğum ve üniversite bitirdiğim halde hala bir Üniversite daha bitireyim diye okumaktayım ve tüm gençlere geleceğimize ışık tutacak olan tüm gençlere özellikle kız çocuklarına ve kadınlarımıza okumalarını tavsiye ediyorum. Okumanın yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun okuyun öğrenin bilinçlenin bu sizi güçlü kılar. Hepimizin bildiği üzere Allah'ın ilk emri İkra ! ,Oku! Çünkü okuyan insan değişir, gelişir, olgunlaşır. İnsan kendini geliştirince toplum gelişir ve dünya gelişir.

Okuryazarlık düzeyinin yüksek olması insanların ve toplumların yaşam kalitesini yükseltirken, cehalet ise ancak iyi bir yaşam kalitesinin önünde aşılmaz bir duvar gibi yükselmekte ve toplumsal alandan dışlanmaya sebep olmaktadır. Bu tür olumsuzluklara maruz kalmamak için bilgi ve birikim sahibi olup hem birey olarak hem toplum olarak ufku geniş bir nesil yetiştirmeliyiz. “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” diyen lider M. Kemal ATATÜRK verdiği okuma aşkını milletine de aşılamak istemiştir. Kitap okumayı tutku derecesinde seven Atatürk Cumhuriyet sonrasına kadar yerleşik bir hayatı olmadığı için kütüphane kuramamış, yanında okumak istediği, sevdiği, faydalı bulduğu kitapları taşımakla yetinmiştir. Atatürk, bireylerin kitap okuyarak kendilerini geliştirebileceklerini ve böylece vatana millete hayırlı evlat olabileceklerini vurguladı ve hayatı boyunca gençlere kitap okumalarını öğütledi ve bu konuda birçok sözlerle gençlere öğütler verdi.

Özellikle günümüzde hala kırsal kesimlerde okuma yazma bilmeyen kadınların sayısı oldukça fazla. Kız çocuklarını inatla okullardan ve eğitim hayatından uzak tutan zihniyetlerin olduğu bir dönem içerisinde önceliğin eğitime verilmesi her şeyden önemli olmalıdır. Günden güne azalması hedeflenen okuma yazma bilmeyen kişilerin oranı, ne yazık ki 2000 yılından bu yana %4 oranında artış göstermiştir. Özellikle Türkiye’de 7 milyonu aşkın kişi hala okuma yazma bilmemektedir.

Okumanın yaşı yoktur. Bugün bunun en iyi örneğini halk eğitim merkezlerindeki yetişkin okuma yazma kurslarında görmekteyiz. Bu vesileyle onları da cesaret ve azimlerinden dolayı tebrik ediyorum. Her zaman bu konuda toplumumuza destek olduk ve bu konuda yerel yönetimler ile işbirliğimiz devam edecektir. Özellikle kadınlarımız ve çocuklarımız için farkındalık yaratmaya devam edeceğiz. Ne kadar meşgul olduğunu düşünürsen düşün okumak için zaman ayırmazsan cahiIIiğe teslim olursan.(Konfüçyus.) Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler. (ATATÜRK)

Ben de "Dünya Okuma Yazma Günü"nüzü içtenlikle kutluyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mutlu Mete Kaçar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.