Kırım Tatar Sürgününün 75. Yılına girdi!

Kırım Tatarlarının tarihi vatanı Kırım'ın, Rusya tarafından 1783 yılında ilk kez işgal edilmesi sonrasında; Özellikle 19. Yüzyıl boyunca vatanlarını terk etmeye zorlanan Kırım Tatarları, kitleler halinde maruz bırakıldıkları zorunlu göçler ile Osmanlı Devletine sığınmak zorunda kalmıştı. Her türlü baskıya rağmen vatanlarında kalabilenlere karşı ise Sovyet Rusya'sı tarafından, 20. Yüzyılın ortalarına kadar yok etme politikaları en vahşi şekilde uygulandı, sürgünler, katliamlar, yaratılan suni açlıklar ile yüz binlerce Kırım Tatarı yok edilmişti. Nihayetinde 75 yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarları tarihi vatanları Kırım’dan insanlık dışı bir muamele ile hayvan vagonlarına istif edilerek Ural Dağlarına, Sibirya’ya ve Orta Asya çöllerine sürgüne gönderilmişti.

Eli silah tutan erkekleri Sovyetler Birliği cephesinde Almanlara karşı savaşırken, uğruna canlarını verdikleri ülkenin idarecileri, Almanlarla işbirliği yaptığı gerekçesiyle savunmasız yaşlıları, kadınları ve çocukları bir gece içerisinde yanlarına hiç bir şey almalarına izin verilmeden Vatanlarından binlerce kilometre uzağa trenlerle günlerce aç susuz süren zorunlu bir yolculuğa tabi tutulmuştu. Bu yolculuk esnasında kapatıldıkları vagon kapıları günlerce açılmamış, beslenemediklerinden dolayı hayatlarını kaybeden çocuklarının cenazeleri günlerce annelerinin kucağında beklemiş, utancından tuvaletini yapamayan kız çocukları zehirlenerek ölmüş, trenler durduğunda açılan vagon kapılarından dışarı atılan cenazelerin defnedilmesine bile izin verilmemişti. Onlarca yıl sürgün bölgelerinden bir kaç km dahi uzaklaşmalarına izin verilmemiş, aileler parçalanmış, yıllarca birbirlerine kavuşamamış ve sürekli insanlık dışı muamelelere tabi tutulmuştu. Sovyet Rusyası tarafından sürgüne gönderilen 423 bin 100 Kırım Tatarının %46’sı 22 gün süren sürgün yolculuğu ve sonrasındaki bir kaç ay içinde soğuk, hastalık ve açlıktan hayatlarını kaybetmişti. Hayatını kaybedenlerin 81.127’si çocuk, 81.358’i kadın, 11.827’si gençler ve 21.159’u erkek olmak üzere toplam 195.471’dir.

Sovyet resmi belgelerinde bu rakamların yarısı gösterilmiş, ancak Kırım Tatar teşkilatlarının, her bir köy, hatta her bir aile üzerinden, kendi yaptığı çalışmalar sonucunda bu gerçek rakamlara ulaşılmıştı. Sovyetler Birliği tarafından Kırım Tatarlarına uygulanan İnsanlık adına utanç verici bu sürgün sadece bir soykırımla kalmamış, Kırım'daki camiler, okullar yıkılmış, kütüphaneler yakılmış, mezarlıklar bile bozularak bir millet tüm varlığı ile yok edilmeye çalışılmıştı. Sürgüne gönderilen 112.078 Kırım Tatar ailesinin yaşadığı 80.000 eve, Sovyetler Birliğinin değişik yerlerinden getirilen 406.828 kişiden oluşan 101.707 aile yerleştirilmişti. Her şeye rağmen Kırım Tatarları ayakta kalabilmiş, Vatan Kırım’a dönüş yolunda vermiş oldukları on yıllar süren mücadelelerini demokrasi, hukuk, insanlar hakları çerçevesinde sürdürmüş, hiçbir zaman şiddete başvurmamış, nihayetinde liderleri Mustafa Kırımoğlu önderliğinde 90’lı yılların başından itibaren kitleler halinde Vatanları Kırım’a tamamen kendi imkanları ile dönebilmişlerdi.

Her türlü olumsuzluğa rağmen Vatanlarına dönmeyi başaran Kırım Tatarları, vatanlarında yeniden filizlenmeye başlamış iken, 2014 yılının 27 Şubat tarihinden itibaren Kırım, Rusya tarafından işgal edilmişti. Yeniden dönebildikleri vatanlarında yeni yeni nefes almaya başlayan Kırım Tatarlarına 2014 yılından beri devam eden bu işgal ile öz yönetim organları olan Kırım Tatar Milli Meclisi’nin mal varlıklarına el konularak faaliyetleri yasaklandı, Başta Mustafa Kırımoğlu olmak üzere liderleri Kırım’a sokulmadı. Kırım Tatar basını tamamen susturuldu, ev baskınları, göz altıları, tutuklamalar günlük hayatın bir parçası haline getirildi. Bu baskılara dayanamayan on binlerce Kırım Tatarı tekrardan vatanını terk etti. 18 Mayıs 1944 sürgününü, düzenledikleri büyük mitinglerde vatanlarında anabilen Kırım Tatarlarına, Kırım’ın işgal edildiği 2014 yılından sonra matem günlerini bile yasakladılar. Ancak bu yasaklamalar hiçbir zaman gerçekleri unutturmayacak. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.