Esnafa işsizlik maaşı geliyormuş...

Esnafa işsizlik maaşı geliyormuş...

AB ülkeleri ortalaması olarak %9-9.5 olduğu bir ortamda tasarrufları arttırmalıyız derken emisyonu azaltmak ekonomide durgunluğa davetiye çıkartmak olduğu unutulmamalı.

Faizler düşünce emlak piyasası biraz hareketlendi ama küçük esnafın durumu hala sıkıntıda. Evet faizler düşünce tasarruflar bankadan çıkar konuta, şuna buna gider ve piyasaya giren bu para ekonominin çarklarında döner mantıkı doğru ama her doğru her zaman geçerli sonuçlar doğurmaz.

Bu oran AB ülkeleri ortalaması olarak %9-9.5 olduğu bir ortamda tasarrufları arttırmalıyız derken emisyonu azaltmak ekonomide durgunluğa davetiye çıkartmak olduğu unutulmamalı. Bu yüzden tasarrufları arttıracak hamle yerine piyasayı canlandıracak hamleleri önemsemeliyiz.

Geçen hafta 8 Kasım günü Show Tv'den 1 kameraman ile 1 bayan sunucu benim bulunduğum Kuğulu çarşıya gelerek esnafa "işsizlik sigortasından maaş" gibi esnafa da aynı uygulama yapılacağı için bu konuda esnafın görüşü sorarlarken tanıştık. Çarşı esnafı bu konuda röportaj verdikten sonra benden bahsederek Oğuz bey emekli gazeteci ve hala Ekonomi köşe yazarı olduğundan ondan görüş almanız daha isabetli olur denince bana da bu konuda görüşüm soruldu. Elbette ki ilk tepkim şu oldu esnafın cirosu ve işleri yoğun değilken yani sıkıntılı haldeyken bu hamlenin zamanlaması yanlış dedim. Yani esnafın bir kısmı Bağkur'unu ödeyemezken veya kirasını zamanında veremezken bu hamle beklenen başarıya ulaşamaz, şimdi yapılmamalı dedim.


Evet tasarrufların arması bir ülke ekonomisi için çok gerekli bir hamledir ama biz zengin ülke hala değiliz. Şu an esnaf çok zorda ve piyasaları açıcı bir hamle gelmedikçe yapılacak hiç bir hamle başarılı olmaz ve hüsranla sonuçlanır. Hükumet bu ara tepki çeken hamlelerin oyununa getiriliyor farkında değil dedim. Kaldı ki bu söyleşide şöyle bir şey denildi; Yasa ile esnaftan kesinti yapılacak ve o kesintiye göre de esnaf dükkanını kapamış, işsiz kalmışsa bu fona katkısı süresince maaş alacak dendi.

Bir kez dükkan kapaması bu ay zarar etti diye ertesi ay olmaz. Yani dükkan kapama olgusu uzun süre işlerin iyi gitmemesi sonunda olacak bir olgu. Dükkanında işleri iyi gitmeyen biri sanırım vergi, Bağkur veya bu işsizlik için olan kesintilerden bir kısmını zaten ödemiyordur.

Sayın yetkililer bu hamlenin sırası ancak ve ancak işlerin açıldığı ve ekonominin durgunluktan çıktığı döneme denk getirilmeli. Tasarrufu arttıracağız diye bu hamle şu an istenen durum olmaz ve başarılamaz. Zaten durumu iyi olan esnaf niye iş yerini kapasın ki.

Esnafın %30'unun durumu sorunlu değil. Bu esnaf niye başkası için pirim yatırsın. Yani durumu iyi olan esnaf kötü esnaf için niye fona para versin. Kısaca esnafın %40'ı da kör topal kendini idare etmekte ve çok şükür diyorsa bile o da bana ne "ben akmasa da damlıyor ve geçiniyorum niye başkası esnaf için para yatırayım" derse ona haksızsın diyemeyiz.

Durumu iyi olandan alacağım kötü olan yani iflas etmişe vereceğim demek esnafın işine gelmez. Bunu hür iradene göre yap densin kimse bu uygulamaya zaten yanaşmaz. Kalan %30 zor durumda olan esnaf için yani dükkan kapayanlar için işsizlik sigortası benzeri olgu doğru bir düşünce ama bunu tasarruf oranlarını arttırmak için yapıldığı anlaşılıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.