86 Yıllık Dans Topluluğu "Nalmes" Ankara'ya Geliyor!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TİKA’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan etkinliğe topluluk, festival için özel olarak hazırladığı gösteriyi yeni danslarından oluşan repertuarı ile izleyicinin beğenisine sunacak.

Gösteri yaptıkları her yerde izleyenlerinin yüreklerini Karadeniz'in "öbür yakasına" götüren NALMES Kafkas insanının savaşlarını, acılarını, mutluluklarını koreografi ve kostümleri ile gözler önüne seriyor. Kafkas halklarının tarihsel-toplumsal sürecine ayna tutan NALMES hem Kafkas geleneğinin değerini yüceltiyor hem de tüm dünyaya Çerkes kültürünü tanıtıyor.

Kılıç danslarının, büyülü müziklerin, davul performanslarının ve Türkiye’deki Çerkeslerin Diaspora Dansı’nın da aralarında bulunduğu birçok farklı şov seyirciye 1 buçuk saat süren görsel şölen yaşatacak. Gösteri boyunca kullanılan geleneksel Kafkas kıyafetleri seyredenler için dans ve müzik eşliğinde bir defile havası yaratacak.

86 Yıllık Dans Topluluğu

Adigey Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu, NALMES adıyla 1936 yılında kuruldu. Dansın içindeki hayatı ve kültürün ruhunu tüm izleyicilere başarıyla aktaran NALMES 1991’de akademi ünvanı aldı. Modern ritmin estetiğini Adige kültürüyle harmanlayan ve Kafkas halklarının sanatını bütün güzellikleriyle tanıtan topluluğun sanat yönetmenliğini Aslan KHADZHAEV yapıyor. Topluluğun Türkiye temsilciliğini ise yine Kafkas kökenli olan KafDans Organizasyon’un sahibi Gazi Aydemir üstleniyor.

Binlerce yıllık Kafkas halk danslarını sahne sanatlarına özgün bir şekilde taşıyan NALMES devlet sanatçısı unvanına sahip 55 dansçı ve 10 müzisyenden oluşuyor. 100’ün üzerinde dans seçkisiyle topluluk, etnik dansların yanı sıra, Kuzey Kafkas folklorunu de barındırıyor.

5 Kıtada 20 Bin Gösteri 50 Milyon İzleyici ve 40’dan Fazla Ödül

NALMES kuruluşundan bu yana; Amerika, Türkiye, Rusya, Japonya, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler dâhil olmak üzere; dünyanın 5 kıtasında, 80’i aşkın ülkede gösteri gerçekleştirdi. Topluluk sahne aldığı 20.000’in üzerindeki gösteriyle, 50 milyondan fazla izleyiciye ulaştı. Ayrıca dünyanın en tanınmış profesyonel dans festivalleri ve yarışmalarında 40’dan fazla ödül kazandı.

Birbirinden güzel kostümleri ve tamamı devlet sanatçısı ünvanına sahip yetenekli dansçılarıyla gösterinin başından sonuna kadar festival havası yaşatan NALMES aldığı sayısız ödülün yanında Adigey Cumhuriyeti’nin en önemli ödülü olan ‘Adigey Şeref Madalyası’na da sahiptir.

3 Haziran’da Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Ankara Gençlik Parkı’nda gerçekleşecek olan etkinlik ücretsizdir.

- Haberler Ankara, Magazin bölümünde yayınlandı
https://haberlerankara.com/haber/10441906/86-yillik-dans-toplulugu-nalmes-ankaraya-geliyor