ŞİDDETSİZ TOPLUM DERNEĞİ'NDEN 24 ÖDÜL

Alisa Çiçek Akyol
Alisa Çiçek Akyol

Şiddetsiz Toplum Derneği’nin 2017 yılından itibaren gelenekselleştirmeyi planladığı “Şiddetsiz Yaşam Ödülleri”ni Dernek Başkanı Rıza Sümer, 30 Haziran 2017 tarihinde Ankara'da düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Ödül karar ve uygulamalarında temel ilkelerinin, Atatürk’ün “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ” sözü olduğunu dile getiren Rıza SÜMER, ilk uygulamalarında şiddetle mücadele etmeleri sebebiyle toplamda 24 kişi ve kuruma ödül vereceklerini açıkladı.

Şiddetsiz Yaşam Ödülleri basın toplantısına Dernek Başkanı Rıza Sümer, Hasan Rüzgar, Nuri Erol ve Gazeteciler Cemiyeti Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun katıldı.

Başkan Rıza Sümer, ödülleri yazdan sonra düzenlenecek bir toplantıyla sahiplerine verileceğini belirtti.

Sümer duygularını, “Şiddetsiz Toplum Derneği’nin, Şiddetsiz Yaşam Ödülleri şeklinde bir töreni gelenekselleştirmeye çalışması beklide dünyada eşi benzeri olmayan ilk uygulamalardan biri olacaktır. Bu ödül töreni ile dünyaya haykırıyoruz. Ödülleri açıklamadan öncede herhangi bir jüri oluşturmadık. Ölçümüz tamamen vicdanlarımız oldu. Ödül alacak olanları üyelerimiz önerdi, bizlerde bu doğrultuda hareket etmeye çalıştık. Özellikle bugün aramızda bulunmayan ancak talihsiz olaylarla yaşamını yitiren, Gazeteci Yazar Uğur Mumcu ve Hrant Dink, Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi ve Kocaeli’nin Gebze ilçesinde 2008 yılında öldürülen İtalyan turist Pippa Bacca sadece Türkiye’de değil insanlık tarihinde de kötü izler bırakan diğer tüm cinayetlere, kıyımlara karşı şiddetsiz yöntemlerle bir tepki vermeye çalışıyoruz.

Bu ödüllerle, yitirdiğimiz canlara ve onların şiddetsiz bir dünya ve Türkiye için yaptıklarına sahip çıkıyoruz. Onları dünyaya getirenlerin, yetiştirenlerin, destekleyenlerin ve ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Bu acıları, Türkiye ailesinin barışçıl ve vicdanlı yurttaşlarının ortak acısı sayıyoruz. Bu tür olayların, aslında utancımız olduğunu da duyuruyoruz.

Pippa Bacca’nın ödülü, İtalya Büyükelçiliği kanalı ile ailesine ulaştırmaya çalışacağız. Bu ödül, Türkiye insanına güvendikleri için canlarına kıyılan tüm konuklarımızı temsil etmektedir.

Kıyımların tümü de, kardeşlerimizi, dostlarımızı, oğullarımızı ve kızlarımızı yitirmişiz gibi hepimizi etkilemiştir.

Türkiye’de sevgi ve dostluk dolu, huzur, güven ve barış yanlısı cesur yürekler büyük çoğunluktadır ve hep olacaktır. Katiller, azmettiriciler, suçlular, bunları koruyanlar değil, bizler Türkiye’yiz” şeklinde ifade etti.

Şiddetsiz Yaşam Ödülleri alacak diğer kişi ve kurumlar şöyle:

5-İzmir’de görev yapan ve öğrencilere tacizi ortaya çıkaran öğretmen Saadet ÖZKAN.

6-Fox TV’de İnci ERTUĞRUL tarafından sunulan, toplumsal şiddet çeşidinin en acımasızlarından biri olan çocukların kaçırılmasını ve kayıpları işleyen “KAYBOLAN ÇİÇEKLER” programı.

7-ATV’de Müge ANLI tarafından sunulan, en ağır şiddet türü olan cinayet konusunda, faili meçhulleri, kayıpları ve sosyal sorumluluk projelerini işleyen “TATLI SERT” programı.

8-Yazı, söyleşi ve araştırmalarında, çocuklara ve kadınlara karşı işlenen tacizlere ve diğer şiddet çeşitlerine de yer veren Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe ARMAN.

9-Acılarına ortak olduğumuz ve başlarına neler geldiği bilinmeyen yakınlarını; şiddet kullanmadan, sabırla arayan, bekleyen Cumartesi Anneleri Girişimi (Platformu).

10-Ülkenin ve insan soyunun acı ve utanç duyması gereken kadına yönelik şiddete karşı, şiddetsiz yöntemlerle direnen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Girişimi (Platformu).

Cumartesi Anneleri Platformu ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun, Türkiye düzeyinde, dernekler ve federasyon, hatta konfederasyon şeklinde, ayrı ayrı veya birlikte örgütlenmelerini öneriyoruz. Kayıplara yeni kayıpların, kadın cinayetlerine yeni cinayetlerin eklendiği bir ülkede kanımızca buna büyük gereksinim bulunmaktadır.

11-Şiddet görenleri, mağdurları, yüreklilikle ve gönüllü olarak savunan, bunları yaparken kendi yaşamlarını tehlikeye atan, haksızlığa, adaletsizliğe ve bedensel şiddete uğrayan, yaşamlarını yitiren avukatlar-hukukçular ve illerdeki barolar için, ayrıca bu süreçleri şiddetsiz yöntemlerle, yasalara ve insan haklarına uygun yürüttüğüne inandığımızdan; Türkiye Barolar Birliği.

12-Şiddet görenlere, yaralılara, yüreklilikle ve gönüllü olarak ilk yardımı yapan, onları tedavi eden, bunları yaparken kendi yaşamlarını tehlikeye atan, haksızlığa, adaletsizliğe ve bedensel şiddete uğrayan, yaşamlarını yitiren tabipler-doktorlar ve illerdeki tabip odaları için, ayrıca bu süreçleri şiddetsiz yöntemlerle, yasalara ve insan haklarına uygun yürüttüğüne inandığımızdan; Türk Tabipleri Birliği.

13-13 Mart 2016 tarihinde Ankara-Kızılay’da, otobüs durağında yaşanan canlı bomba patlamasında, araçlardaki yangını söndürmek için görevlendirilen, oğlunun da yaralılar arasında olduğunu öğrendiği halde, görev yerini terk etmeden insanları kurtarmaya çalışan Ankara Büyükşehir Belediyesi itfaiyecilerden Erhan GÖRGÜLÜ.

Şiddetsiz Yaşam Spor Ödülleri

14-2010 yılı Eylül ayında yitirdiğimiz, “Herkes İçin, Sağlık İçin Spor” anlayışını Türkiye’de başlatan ve yaşarken yaygınlaştırmaya çalışan ODTÜ’lü bilim insanı Dr. Necmettin ERKAN.

15-31.3.2011 tarih ve 6222 sayılı “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunu” hazırlayan ve yürürlüğe koyan 2009-2011 dönemi Gençlik ve Spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz ÖZAK.

16-Makalelerinde ve yayınlarında, derslerde, kurslarda, seminerlerde, toplantılarda, panellerde ve konferanslarda, sporda şiddet sorununu ve çözüm yöntemlerini işleyen, Celal Bayar Üniversitesi (Manisa) Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Y. Doç. Dr. Recep CENGİZ.

Şiddetsiz Yaşam Çevre Ödülleri

17-Artvin’de doğanın gönüllü savunmasını, herkese örnek olacak şekilde, şiddet kullanmadan ve dirençle yapan Yeşil Artvin Derneği.

18-Ankara’nın çağdaş anlamda kentleşmesi, Cumhuriyetin mimarı değerlerinin yitirilmemesi ve çevrenin bozulmaması için, şiddetsiz yöntemlerle ve kararlılıkla mücadele eden Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Şubesi.

Şiddetsiz Yaşam Çevre Örnek Esnaf Ödülleri

Kamu ve özel sektör yöneticilerine, çalışanlarına, işyerlerine, esnafına ve meslek örgütlerine örnek oluşturacak şekilde, işyerlerini ve işyerlerinin önünü temiz tutan, temizleyen Ankara’nın Çevreci iş insanları, örnek esnaflar;

19-Turan UZER ve 20-Fatih KUL.

Şiddetsiz Yaşam İletişim Ödülleri

21-Spora ve sporcuya yakışan bir şekilde, şiddetin ortadan kaldırılması konusuna da değinen ve ekranlarını Derneğimize ilk açan TV olan Fenerbahçe Televizyonu’nun programcısı, yorumcusu ve sunucusu Şükrü BİRAND.

Şiddetsiz Yaşam HAYVAN HAKLARI Ödülleri

Hayvanların yaşam haklarının korunması, savunulması ve onlara yönelik her türlü şiddetin ortadan kaldırılması için, çağdaşlığa ve gönüllülüğe yakışır bir şekilde çaba gösteren, hayvan hakları savunucularını derneklerde ve üst birliklerde örgütleyen;

22-Hayvan Hakları Federasyonu-HAYTAP (İstanbul).

23-Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu-HAYKONFED (İstanbul).

Şiddetsiz Yaşam Sanat Ödülleri

24-Konserlerinde ve sanat etkinliklerinde, barış, sevgi ve dostluğu genelde insana, özelde kadına yakışır bir şekilde işleyen bir müzik topluluğu; İstanbul Kadın Orkestrası.

- Haberler Ankara, Alisa Çiçek Akyol tarafından kaleme alındı
https://haberlerankara.com/makale/3257291/alisa-cicek-akyol/siddetsiz-toplum-derneginden-24-odul