Çocuğun Başarısını Engelleyen 7 Ebeveyn Hatası

Hale Ünal
Hale Ünal

Çocuklarının başarısında büyük rolü bulunan anne ve babaların çocuklarını yetiştirirken çok dikkatli olması gerekmektedir. Ne yazık ki ebeveynler bilmeden ve fark etmeden, çocuklarını yetiştirirken erken yaşlarda özgüvenlerini düşürecek kritik hatalar yapabilmektedir. Bu tür hatalara düşülmemesi için çocukların yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Çocukların Risk Almasına İzin Vermemek

Gözümüz gibi baktığımız çocuklarımızın her köşede tehlike işaretinin bulunduğu bu dünyada en iyi şekilde korunmasını istiyoruz. Anne ve babalar olarak çocuklarımızı en iyi şekilde korumayı kendimize görev ediniyoruz. Fakat bu şekilde aşırıya kaçarak çocuklarımızın sağlıklı risk alma davranışlarını öğrenmelerini engelliyor, ileriki yaşlarda ciddi özgüven problemleri yaşamalarına neden oluyoruz. Küçük yaştaki çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, sokakta yaşıtlarıyla oyun oynamayan, koşarken düşüp dizini yaralamayan çocukların yetişkinlik dönemlerinde genellikle pek çok psikolojik sorun ve fobiler geliştirdiklerini göstermektedir.

Hayatın zorluklarıyla yüzleştiklerinde ilk fırsatta pes etmemek ve ayağa kalkabilmek için çocukların düşmeleri gerekmektedir. Gençlerin de uzun süreli ilişkilerin gerektirdiği duygusal olgunluğu görebilmeleri için sevgililerinden ayrılmaları gereklidir. Ebeveynler çocuklarının hayatlarından riskleri kaldırdıklarında, kibirli ve özgüvensiz olmalarına sebep olmaktadır.

Çok Hızlı Bir Şekilde Yardıma Koşmak

İçinde bulunduğumuz dönemin genç nesli, 30 yıl önce yaşamış çocukların geliştirdikleri bazı becerilere ne yazık ki sahip olamıyorlar. Çünkü yetişkinler olarak bizler her fırsatta onların hayatlarına müdahale ederek onları içinde bulundukları sorunlardan kurtarmak için harekete geçiyoruz. Kurtarmada fazla hızlı davrandığımızda ve çocuklarımızı her fırsatta yardıma alıştırdığımızda, hayatın zorluklarıyla kendi kendilerine baş etmeye ve sorunlarını çözmeye dair becerilerini de daha oluşmadan köreltmiş oluyoruz. Çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde durabileceklerini de onlara aşılamamız gerekmektedir. Birilerinin kendilerini kurtarmasına alışan çocuklar, gerçek hayatta iş ve sosyal yaşamlarında etkili birer yetişkin olmalarını engellemektedir.

Çok Kolay Bir Şekilde Övmek

Çocukları geleceğe hazırlarken motive etme sınırını zaman zaman aşıyoruz. Herkese madalya verilen yarışmalar, küçük oyunlar çocukların kendilerini özel ve başarılı hissetmelerini sağlıyor olabilir ancak yapılan araştırmalar bu tür yöntemlerin çocuklar için faydadan çok zarara neden olduğunu ortaya koymaktadır. Çocuklar sadece anne ve babalarının onları müthiş olarak gördüklerini er ya da geç gözlemlemeyi başardıkları için ebeveynlerinin kendilerine karşı objektifliğinden şüphe etmeye başlıyor. Bu bir süreliğine çocuğu iyi hissettirse de uzun vadede gerçeklerle yüzleşmeyi engellemektedir. Bu yöntemle süreli başarılı olduğuna inandırılan çocuklar, zorluklarla karşılaştığında başarısız olma korkusuyla ya ruhsal sorunlar yaşıyor ya da hile yapmayı ve kazanmak için bütün adil olmayan yollara başvurmayı da kendilerine hak görüyorlar.

Suçluluk Duygusunun İyi Yönlendirmenin Önüne Geçmesine İzin Vermek

Çocuğunuz hayal kırıklığı yaşayabildiği durumlarda bunun üstesinden zaman içinde kendi başına gelir ancak fazla şımartılmanın etkilerini yetişkinliğinde bile aşamaz. Bu sebeple anne ve babaların çocuklarına "hayır" ya da "şimdi değil" diyebilme becerisini göstermesi gerekmektedir. Çocuklarına sevimli ve şirin gözükmek için her dediklerini yapan ebeveynler kısa vadede çocuklarını memnun ve mutlu hissettirse de uzun vadede çocuklar istekleri için savaşmak yerine farklı yollara başvurmayı tercih ediyor. Onları her durumda ödüllendirerek çocuklarımıza başarının kişinin kendi davranışlarına ve özelliklerine bağlı olduğu fırsatını gösterme fırsatını kaçırıyoruz.

Kendi Hatalarımızı Onlarla Paylaşmamak

Sağlıklı bir görüşe sahip gençler, kendi ayakları üzerinde durmayı ve bazı şeyleri kendi başlarına deneyerek başarmaya ihtiyaç duyarlar. Yetişkinler olarak çocuklarımızın bu şekilde kendilerini ve yeteneklerini gerçekleştirebilecekleri durumlara izin vermemiz gerekmektedir. Bu noktada onların yönlerini bulmalarında yardımcı olarak onların bizim kendi hatalarımızdan tecrübeler edinebilmelerini ve kendileri için en doğru seçimler yapabilmelerini sağlamalıyız. Çocuklar, hatalar yapmaya ve kararlarının sonuçları ile yüzleşmeye hazırlıklı olmalıdırlar. Bu nedenle anne ve babalar olarak benzer durumlarda yaşadığımız tecrübelerimizi ve hatalarımızı onlarla paylaşmamız gerekmektedir.

Verdiğimiz Nasihatleri Uygulamamak

Anne ve babalar olarak çocuğumuzun yaşamasını istediğimiz hayatı biçimlendirmek ona yön vermek bizim sorumluluğumuz altında. Çocuklarımızın karakterli, güvenilir ve sözünün eri bir kişilik geliştirmeleri bizim onlara yol göstermemize bağlıdır. Onlara karşı verdiğimiz nasihatleri ilk olarak kendimiz uygulamamız gerekir. Onların dağınık olmasından şikayetçi oluyorsak öncelikle kendimiz toplu ve  düzenli olmalıyız. Yalan söylememeleri istiyorsak öncelikle kendimiz ufak da olsa yalan söylememeliyiz. Çalışkan olmalarını istiyorsak onların geleceği ve kendimiz için ne kadar çalıştığımızı göstererek onlara iyi birer örnek olmalıyız.

- Haberler Ankara, Hale Ünal tarafından kaleme alındı
https://haberlerankara.com/makale/3257554/hale-unal/cocugun-basarisini-engelleyen-7-ebeveyn-hatasi