Dünya kadınlar günü

Güldane Kaya
Güldane Kaya

Dünyanın her yerinde kadın olmak zordur! Türkiye'de daha da zordur. Çünkü kadın; anne, eş, sevgili, seven, işçi, aşçı, bakıcı, özetle her türlü çileye katlanandır. Ama cinsiyet eşitliği yoktur. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, Türkiye hariç bütün ülke kadınları mutluluk içinde kutluyor.

Türkiye ise Kadınlar Günü'nde kadın cinayetleriyle gündeme geliyor. Kadınlar Günü'nü kutlamaktan çok, kadına şiddeti ve vahşeti konuşup yazıyoruz. Bu bağlamda ne yazık ki, Türkiye'de 2018 yılı dâhil son on yılda 2778 kadın şiddet görerek hayatını kaybederken, en çok boşanmak istedikleri ve kendi hayatlarına dair karar almak istedikleri için öldürülüyorlar.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Dünya'da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez. Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" dediği tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü UTEF ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut ışığı Derneği olarak kutluyor, kadına yönelik şiddetin son bulmasını diliyoruz.

Bilindiği gibi Mart ayının 8'inci günü, "Dünya Kadınlar Günü" ya da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" adı altında her yıl ülkemizde kutlanmaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu kötü tabloya karşın adalet, eşitlik ve özgür bir gelecek hayalimizin öncüleri kadınlardır. Çünkü biz inanıyoruz ki ancak ve ancak kadınlar, bu dünyayı yaşanacak hale getirebilirler.

Antalya'da, yaşamın her alanında kadınlarımıza yer veriyoruz. Çünkü Antalya'mızda da artık kadının adı ve sesi var. Kadının huzur ve güven içinde yaşaması demek, yarının güçlü toplum olmanın temellerini oluşturmak demektir. Bu yüzdendir ki UTEF”Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umutışığı Derneği olarak geleceğimizin Mimarları olan genç kızlarımıza güçlü kadınlarımıza Karşılıksız burs desteği saylayarak bu kızlarımızın kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üzerinde dimdik durabilmeleri umuduyla, Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutlarken,

"Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatlar sayesinde olmuştur" diyen Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanımı da Dünya Kadınlar Günü'nün de saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Türkiye'de son dönemde artan sapkın zihniyete, şiddete dur denmeli ve kadınlarımızı başımızın üstünde taşımalıyız.

GÜLDANE KAYA

Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu(UTEF),

Genel Bşk Yrd.

Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı Derneği Başkanı

- Haberler Ankara, Güldane Kaya tarafından kaleme alındı
https://haberlerankara.com/makale/3267840/guldane-kaya/dunya-kadinlar-gunu