2. Posterland.org Uluslararası Organ Bağışı Afiş Yarışması 2017

Halim Utlu
Halim Utlu

Yarışma konusu itibariyle kendi alanında dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan ve ilki 2015 yılında yapılan Uluslararası Organ Bağışı Konulu Afiş Yarışması'nın bu yıl 2. düzenlendi. Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin organize ettiği Yarışmada, son başvuru tarihi de 10 TEMMUZ 2017'ye uzatıldı.

Türkiye’nin ulusal ve uluslararası alanda birçok sanatsal etkinlik gerçekleştiren üniversitelerinden Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, sosyal sorumluluk proje mantığıyla tasarladığı ve yürüttüğü, paydaş olarak “Türkiye Organ Nakli Vakfı”’nın yer aldığı “1.Uluslararası Organ Bağışı Konulu Afiş Yarışmasını”nın ilkini, 2015'de gerçekleştirmişti.

32 ülkeden 2200 afiş tasarımı katıldı

Kısa bir sürede 32 ülkeden toplam 2200 afiş tasarımının katıldığı ilk yarışma, konusu itibariyle kendi alanında dünyada bir ilk olma özelliğiyle,ön plana çıktı. Yarışmaya ilişkin hazırlanan eser kataloğu bastırıldı ve yurt dışındaki Dünya Organ Nakli Vakıfları’nın ortak olarak düzenledikleri kongrelerde, katılımcılara dağıtıldı ve Türkiye’deki sanatla ilgili tüm kurumlara gönderildi.

Ayrıca, ilk 100 afiş sosyal medya ortamlarında da paylaşıldı. Gerek tasarımlar, gerekse yarışma fikri uluslararası alanda ve organ nakli camiasında çok beğeni topladı. 1. Posterland.org Uluslararası Afiş Yarışması'nda (2015), ilk 5 dereceye girenler şu isimlerden oluşmuştu;

1. İlhami Diksoy (Türkiye / Turkey), 2. Ekin Boztaş (Türkiye / Turkey), 3. Sonia Hekmati (İran / Iran), 4. Agata Dudek (Polonya / Poland) ve 5. Murat Kara (Türkiye / Turkey).

Tasarımlar, sergiler ve eser kataloğu ses getirdi

Proje kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler ve sonrasında ortaya çıkan tasarımlar, sergiler ve eser kataloğu, afiş tasarımının gücünü, uluslararası mecrada bir kez daha göstermiş oldu. Organ bağışının giderek dünyada bir sorun olduğu zamanımızda, uluslararası alanda toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla, bu ve benzeri çalışmaların bir süreklilik içerisinde devam ettirilmesi dikkate alınarak, 2015 yılında başlayan ve devamı niteliğinde olması ümit edilen yarışmanın, bu yıl 2. incisi düzenlendi.

Ödül töreni, 6-9 Eylül'de Cenevre'deki Organ Bağışı Kongresi'nde yapılacak

Yarışmanın ödül töreni de, 6-9 Eylül 2017 tarihlerinde Cenevre'deki Dünya Organ Bağışı Kongresi'nde yapılması, ilk 100'e giren eserlerin kongre fuayesinde sergilenmesi planlandı.

Uluslararası Organ Bağışı Konulu Afiş Yarışması 2017'nin değerlendirmesi (Yazılımı bölümümüz tarafından tasarlanan bir sistem ile),web ortamında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Yarışmanın resmi web sitesi “posterland.org” alan adı ile yayınlanıyor. Yarışmanın amacı, kapsamı, süreci vb. bilgiler söz konusu sitede yayınlanıyor.

Herkesin katılımına açık olan yarışmasında; “Türkiye Organ Nakli Vakfı”, “Organ Nakli Koordinatörleri Derneği”, “Karaciğer Nakli Derneği” ve “Medeniyet Üniversitesi” paydaş kurumlar olarak yer alıyor.

Afiş Yarışma Jürisinde kimler yer alıyor?

Daha önce de başarılı çeşitli etkinlikler düzenlemesiyle tanınan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Levent Mercin'in de yer aldığı 2.Posterland.org Uluslararası Organ Bağışı Afiş Yarışması Jürisi; uluslararası ve ulusal düzeyde şu isimlerden oluşuyor;

Adnan Tepecik, Namık Kemal Sarıkavak, Istvan Orosz, Levent Mercin, Niklaus Troxler, Semih Çelikçi, LI XU, Ali Seylan, Doğan Arslan, Luba Lukova, Ebrahim Haghighi, Tevfik Fikret Uçar, Ali Tomak, Vedat Şeker, Piotr Młodożeniec,Dalida Karic-Hadziahmetovic..

- Haberler Ankara, Halim Utlu tarafından kaleme alındı
https://haberlerankara.com/makale/3268901/halim-utlu/2-posterlandorg-uluslararasi-organ-bagisi-afis-yarismasi-2017