Müşteri Tatminini Sağlamak İçin Stratejiler

Mustafa Atsan
Mustafa Atsan

Müşteri tatmini, insanların satın aldıkları ürün ve hizmetten elde ettikleri sonucun veya algılanan faydanın kendilerini mutlu etmesidir.

Müşterinin beklentisinin yanında algılanan faydanın yükseklik derecesi müşterinin tatmini ya da tatminsizliği ile sonuçlanabilmektedir. Fakat müşteri tatminini yalnızca satın alınan ürün veya hizmetin, müşterinin beklentisine uygunluğu  ile sınırlandırmamak gerekir. Tatmin sadece alışverişe konu olan ürün veya hizmetin müşteri beklentisini karşılamasına bağlanması işletmeyi zor durumda bırakabilir. Müşteri tatmini bütün bir süreci kapsar. Yani satış öncesinden başlayarak satış anı ve satış sonrası hizmette bu kapsamın içindedir. Peki müşteri tatminini sağlamak için hangi stratejiler izlenmelidir?

Müşteri ihtiyaçlarını iyi belirlemek gerekir. Artık günümüzde ürün odaklı değil müşteri odaklı hareket etmek kazandırıyor. Bu sebepten dolayı da ihtiyaç analizi müşteri tatmini açısından önemlidir. İkinci olarak müşteri taleplerine hızlı cevap verebilmek gelmektedir. Müşteriler oyalanılmaktan ve zaman kaybetmekten hoşnut kalmaz. Hele ki günümüz rekabet ortamında çok fazla rakip varken geç kalınan talepler yüzünden tatminsizlik yaşayan müşteriler elden kaçabilir. Müşteri tatminini sağlamak için diğer bir strateji ise, ürün ve hizmetlerde yenilikler. Kendisini geliştirmeyen firmalar, markalar rakiplerinden geri kalmaya mahkum olurlar. Gelişimden bahseden firmalar değişim ve yenilik olmadan gelişimin olamayacağını iyi bilmeleri gerekmektedir. Son olarak ise; müşteri öneri ve şikayetlerine geri dönüş sağlamak gelmektedir. Müşteriler ciddiye alındığını ve değerli olduklarını hissetmek isterler. Bu yüzden, herhangi bir öneri veya şikayet olursa bunun geri dönüşü ivedilikler yapılmalıdır. Aksi takdirde elde olan müşteriler kendileri firmadan uzaklaşacağı gibi çevrelerine de olumsuz söylemlerde bulunarak yeni müşterilerin gelmelerini de engellerler. Tüm bu stratejilerin yanında müşteriler ile iletişim kanallarını da mutlaka açık tutmak gerekmektedir. Müşteri ulaşmak ve ulaşılmak ister. Karşısında bir muhatap olması ve iletişime açık olunması da müşteri tatminini sağlamaktadır. Bu stratejiler uygulandığı takdirde mutlu ve memnun müşteri sayısının artması ve elde olan müşterilerin kaybedilmemesi olası bir durumdur.

- Haberler Ankara, Mustafa Atsan tarafından kaleme alındı
https://haberlerankara.com/makale/3286075/mustafa-atsan/musteri-tatminini-saglamak-icin-stratejiler