Etkili özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Mustafa Atsan
Mustafa Atsan

Özgeçmiş, başvurulan pozisyon için uygun olunup olunmadığını göstermeye yönelik hazırlanan özet bir belgedir. Bir başka deyişle, kişinin kendisinin reklamını yapması, kısa ve öz bir biçimde anlatmasıdır. Peki etkili bir özgeçmiş için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Öncelikle unutulmasın ki, özgeçmişinizin değerlendirme süresi ortalama 20-30 saniye arasıdır. İnsan kaynaklarının işi çok, zamanı azdır. Bu yüzden abartılı şekilde uzun yazıp, laf salatası yapmamak gerekir. Kişi kısa ve öz bir biçimde kendisini ifade etmeli. Bu da kesinlikle ekstra puan kazandıracaktır. Özgeçmişinizi okuyacak kişi kendisine ben bu adaydan ne fayda sağlarım? Bana ne lazım? Bu aday işletmemize ne gibi katkılar sağlar gibi sorularla özgeçmişinizi okumaya başlar. Siz de bu soruların cevaplarını kısa ve öz şekilde özgeçmişinize eklemeniz gerekmektedir. Başvurduğunuz şirketi önceden araştırmanızı da tavsiye ederim. Faydasını mutlaka göreceksiniz.

İnternete girip baktığınız zaman birçok örnek formatla karşılaşırsınız. Ama dikkat ederseniz format genelde aynıdır. En üstte fotoğraf daha sonra iletişim bilgileri vs. diye sıralanır gider. Bu klasikleşmiş cv formatı yerine, en üstte fotoğraf, onun altında sadece telefon numarası ve e-posta adresiniz k gibi iletişim bilgilerini yazmak gerekmektedir. Çünkü ev adresi, medeni durumu, ehliyet vb diğer bilgiler işverenin ilk etapta bilmesi gerekenler değildir. Bu bilgileri en altta referansın bir üstünde başlık açarak yazılabilir. 

İlk göze çarpacak olan bölüme; fotoğraftan sonra mesleki edinimleri, yabancı dil bilgisini, iş deneyimlerini ve hatta gelecek hedeflerinizi, ne istediğinizi ekleyebilirsiniz. Bunun sebebi ise; kısa sürede özgeçmişinizin okunacak olmasıdır. Değerlendirecek olan kişinin ilk kısımda gerekli olan bilgileri görmesini sağlayabilirsiniz. Unutulmasın ki bu bahsettiğim format sadece bir seçenek ve tercih sebebidir. 

Son olarak söylemek istediğim; özgeçmiş hazırlama yeni mezunların ve iş arayışında olanların stres yaptığı bir konudur ama bilinmesi gereken şu ki; kişi kendi donanımlarını edinip, kendisini geliştirdiği takdirde özgeçmiş sadece işin diğer tarafıdır. Bu yüzden boşuna paniklemeye gerek yok. Donanımlı, kendisini geliştiren kişi bir şekilde doğru yerde, doğru pozisyonda işe başlar. Kendinize güvenmeyi ve kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin…

- Haberler Ankara, Mustafa Atsan tarafından kaleme alındı
https://haberlerankara.com/makale/3377790/mustafa-atsan/etkili-ozgecmis-nasil-hazirlanir