- 05 Mar 2022 - 23:21

Ukrayna Avrupa Birliği Üyesi Mİ? Ukrayna Avrupa ülkesi mı? Ukrayna neden önemli...

Ukrayna Avrupa Birliği Üyesi Mİ? Avrupa Birliği 27 üye ülkeden oluşmaktadır bu ülkeler arasında malesef sorumuzun cevabı Ukranya bulunmamaktadır.

Ukrayna Avrupa Birliği Üyesi Mİ? Bu soruya net bir cevap verip detaylar bakalım. Ukrayna henüz AB ülkesi ülkelerinden birisi değildir. Ukrayna ile Avrupa Birliği arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. Anlaşmanın imzalanmasının üzerine tartışmalar yaşanmış bedeli ise, onlarca, yüzlerce can kaybı ve ülkenin doğusunda yer alan ve ne zaman biteceği kestirilemeyen bir kriz oldu.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından hemen sonra bugün Ukrayna’yı AB ile yol ayrımına iten ilişkiler de başlamış oldu. AB ülkelerinin dışişleri bakanları Deklarasyonu'nu kabul etti (2 Aralık 1991 tarihinde). Aynı sene içinde AB’nin Sovyet cumhuriyetlerinde demokrasinin gelişmesi adına oluşturduğu mali destek programına Ukrayna dahil oldu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının hemen ardından stratejik hedefini "Avrupa’ya dönüş" olarak belirleyen Ukrayna bu hedef doğrultusunda yoluna devam etti.

Ukrayna Avrupa Birliği Üyesi Mİ?

AB ve Ukrayna arasında meydana gelen olaylardan en önemlisi, 1994 yılında siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda iş birliği anlaşmasının imzalanması oldu ki bu aynı zamanda ortaklık da getiriyordu. Bu belgeye imza atan ilk (eski) Sovyet cumhuriyeti Ukrayna oldu. İmzalanan bu anlaşma 1998 yılında yürürlüğe girdi.

Eski Devlet Başkanı ifadeleriyle AB üyelik hedefini ortaya koymuştu. Viktor Yanukoviç, entegrasyona çok önem vermiş ve gereken ne varsa her şeyi hayata geçirmeye çalışıyordu. Bir makalede vermiş olduğu cevapta Yanukoviç: ‘’Geleceğimiz Avrupa ile yakın bağlar kurmaya ve sonunda AB'ye tam üye olmaya bağlı" diyerek AB üyesi olma gerekliliğini vurgulamıştır.

Her iki taraf arasında bir sene sonra mart ayında, Ukrayna ve AB Serbest Ticaret Alanı kurulmasıyla alakalı yargılarında dahil olduğu bir Ortaklık Anlaşması ortaya çıktı. Yıl içerisinde, bu doğrultuda yapılması gereken resmi işlemler yerine getirilerek Ukrayna’nın AB süreci ortaya çıkmaya başladı.

Ukrayna yönetimi oy birliği ile AB Ortaklık Anlaşması projesini kabul gördü. AB üye ülkelerin liderlerinin katılımıyla gerçekleşen anlaşma 28-29 Kasım 2013'te Litvanya'nın başkenti olan Vilnius'ta yapılan Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde imzalanmak için hazır edildi.

 Bütün bu yaşananları daha yakından takip eden ve tepki gösteren bir ülke vardı: Rusya. Moskova yönetimi önüne çıkan her fırsatta imzalanan bu anlaşmanın Rusya’nın aleyhinde olduğunu tekrarladı. Bütün bu olaylar karşısında anlaşmanın uygulamaya koyulması 1 Ocak 2016 tarihine değin ertelendi.

11 Haz 2017 Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna'ya yönelik Avrupa Birliği (AB) vize serbestisinin gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi.  Poroşenko: "Ukrayna, Avrupa Birliği üyesi olacak"

Ukrayna - Rusya Savaşı, acil bir prosedüre imkân verir mi?

Ukrayna Devlet Başkanı'nın önerdiği şekliyle "acil bir prosedür" Avrupa Birliği'nde öngörülmüyor. Ancak Avrupa'daki yeni jeostratejik durumun da göz önüne alınma gerekliliği, hiçbir şeyi ihtimal dışı bırakmıyor.

Üç eski Sovyet Cumhuriyeti olan Ukrayna, Gürcistan ve Moldova, AB'nin sosyal ve siyasi standartlarına yaklaştırmayı amaçlayan ortaklık anlaşmalarını uzun zaman önce imzaladı. Ancak AB, devam eden bu sürecin tam üyelikle sonuçlanacağına dair herhangi bir taahhütten şimdiye kadar kaçındı. NATO ise 2008 yılında Ukrayna ve Gürcistan'a günün birinde üye olacakları taahhüdünde bulundu, ancak herhangi bir somut tarih vermedi.

Demokratik Almanya’nın üyeliği en hızlısıydı

Bugüne kadarki en hızlı üyelik prosedürü ise 1990 yılında tamamlandı. Dönemin Demokratik Almanya Cumhuriyeti, Federal Almanya Cumhuriyeti'ne katılarak otomatik olarak Avrupa Birliği'ne üye oldu. Doğu Almanya bir gecede üye ülke olan Batı Almanya'nın ve dolayısıyla AB standartlarına geçtiği için, uzun müzakere sürecine gerek kalmadı.

Helmut Kohl yönetimindeki dönemin Federal Alman Hükümeti, bazı şüpheleri bulunan İngiltere'yi kapsamlı finansman taahhütleriyle ikna etmişti. Böylece Doğu Almanya'nın entegrasyonunun AB'ye hiçbir maliyeti olmadı.

Avrupa Birliğine Üye Devletler

Avrupa Birliği 27 üye ülkeden oluşmaktadır bu ülkeler arasında malesef sorumuzun cevabı Ukraya bulunmamaktadır.

 1. Almanya
 2. Avusturya
 3. Belçika
 4. Bulgaristan
 5. Çekya
 6. Danimarka
 7. Estonya
 8. Finlandiya
 9. Fransa
 10. GKRY
 11. Hırvatistan
 12. Hollanda
 13. İrlanda
 14. İspanya
 15. İsveç
 16. İtalya
 17. Letonya
 18. Litvanya
 19. Lüksemburg
 20. Macaristan
 21. Malta
 22. Polonya
 23. Portekiz
 24. Romanya
 25. Slovakya
 26. Slovenya
 27. Yunanistan

05 Mar 2022 - 23:21 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.