Çankaya'da 90. Dil Bayramı ve Ödül Töreni DTÇSM’de Gerçekleşti...

Çankaya Belediyesi ve Dil Derneği’nin birlikte düzenlediği 90. Dil Bayramı kutlamaları ve ödül töreni Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirildi.    

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Alper Taşdelen: “Biz, bilimin ve aklın yolunda yürümeye devam edeceğiz. Sürekli gelişen çağdaş uygarlığı yakalama ve geçme hedefini her zaman taşıyacağız”  Çankaya Belediyesinin desteğiyle Dil Derneği tarafından düzenlenen 90. Dil Bayramı etkinliği Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel ve usta edebiyatçı Ataol Behramoğlu’nun yanı sıra yazar ve edebiyatçılar ile çok sayıda vatandaş katıldı.  

TAŞDELEN: “BİLİMİN VE AKLIN YOLUNDA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ” 

Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı Harf Devrimi’nin önemini ve Dil Bayramı’nın 90 yıllık sürecini anlatan Sevgi Özel’in ardından Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. “Bir toplumun dili özgür değilse o millet, o halk özgür olamaz. Bunu en iyi bilen insanlardan birisi tabii ki Mustafa Kemal Atatürk’tü ve 1928’de yaptığı Harf Devrimi ve devamında getirdiği Dil Devrimi Atatürk aydınlanmasının en büyük atılımlarından birisidir” ifadelerinde bulunan Alper Taşdelen; “Atatürkçülükle uğraşmak, Atatürk devrimlerini yıpratmaya çalışmak nafile bir çabadır.

Çünkü Atatürk akıl ve bilimi miras bırakmış, hedef olarak da muhasır medeniyeti göstermiştir. Biz, bilimin ve aklın yolunda yürümeye devam edeceğiz. Sürekli gelişen çağdaş uygarlığı yakalama ve geçme hedefini her zaman taşıyacağız” dedi. Taşdelen, ödül kazananları tebrik ederek konuşmasını tamamladı.    

GECEDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU 

Gecede, Dil Derneği’nin her yıl verdiği ödüller de sahiplerini buldu. Seçici Kurulun değerlendirmeleri neticesinde Ömer Asım Aksoy Ödülü “Sırça Kanatlar” isimli öykü kitabından dolayı Derya Sönmez’e verildi. Onur ödüllerine ise Ahmet Özer, Canan Güllü, Sedef Kabaş, Neptün Soyer, Güneş Çakmakoğlu layık görülürken hukukun üstünlüğünü savunduğu için Türkiye Barolar Birliği, korkusuzca doğruyu ve gerçekleri dile getirdikleri için de medya kuruluşlarından Tele1, KRT ve Halk TV onur ödülüne layık görüldü.   

 

 

 

 

-Çankaya Belediyesi veri sorumlusu sıfatıyla; kurumumuzla ilişkinize bağlı olarak 6698 Sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunun çizdiği sınırlar kapsamında bir kısım kişisel verileriniz tarafımızca işlenmektedir. Detaylı Aydınlatma Metnine internet sitemizden ve tarafımızdan isteyerek ulaşabilirsiniz. -Bu e-posta mesajı kişisel olup, içeriğinden mesajı atan kullanıcı doğrudan sorumludur. Bu mesajın içeriği ve/veya ekleri hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, saklanamaz ve/veya kopyalanamaz. Mesaj yanlışlıkla size gönderilmişse ya da mesajın muhatabının siz olmadığını düşünüyorsanız, lütfen tüm ekleriyle birlikte siliniz ve göndereni uyarınız.

This is a personal e-mail message the user of which is directly responsible for the content of the message. Under no circumstances the content and/or annexes of the message can be used, hold and/or reproduced without permission. If the message has been sent to you by mistake or if you think you are not the intended recipient, please with all the annexes, delete the message and notify the sender.

 

 

# ANKARA HABERLERİ İLE İLİŞKİLİ:

27 Eyl 2022 - 21:33 - Belediyeler