Ato Heyeti, New York’taki Türk Günü Yürüyüşüne Katıldı…

Ato Heyeti, New York’taki Türk Günü Yürüyüşüne Katıldı…
Ato Heyeti Yürüyüşte "hepimiz Filistinliyiz" Yazılı Filistin Bayraklı Atkılar İle Filistin'e Destek Mesajı Da Verdi. Baran: “iki Ülke Arasındaki Ticaret Hacmini 100 Milyar Dolara Çıkarma Hedefi Doğrultusunda Gayret Sarf Ediyoruz”

20 Mayıs 2024- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ticaret hacminin 2023 yılı sonu itibarıyla 30,6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade ederek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini dile getirdi. Ankara Ticaret Odası olarak biz de bu hedef doğrultusunda gayret sarf ediyoruz” dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki ATO heyeti, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda ABD'nin New York kentinde düzenlenen “41. Geleneksel New York Türk Günü Yürüyüşü” etkinliklerine katıldı. Programda ATO Başkanı Baran’a, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz ve Nihat Uysallı eşlik etti. ATO heyeti yürüyüşte "Hepimiz Filistinliyiz" yazılı Filistin bayraklı atkılar ile Filistin'e destek mesajı da verdi.

Etkinlikte konuşan ATO Başkanı Baran, Türk ve Amerikan kültürlerinin, tarih boyunca birçok noktada etkileşime girdiğini belirterek, bu etkileşimin müzikten sanata, edebiyattan gastronomiye kadar geniş bir yelpazede kendini gösterdiğini söyledi. Baran, “Türk mutfağının Amerikan mutfak kültürüne olan katkılarından tutun da, Türk dizi ve filmlerinin Amerikan izleyicileriyle buluşmasına kadar, kültürel alışveriş her iki toplumun da zenginleşmesine katkı sağlıyor. Kültürel ilişkilerin yanı sıra, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri uzun yıllardan beri yakın siyasi ve ekonomik ilişkiler içerisinde. Stratejik ortak olan iki ülke arasındaki ticari ilişkilere rakamsal olarak baktığımızda da giderek geliştiğini görüyoruz. 2023 yılı sonu itibarıyla ticaret hacmimiz 30,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini dile getirdi. Ankara Ticaret Odası olarak biz de bu hedef doğrultusunda gayret sarf ediyoruz” dedi.

-TÜRKİYE, BÖLGESEL BİR MERKEZ OLARAK KONUMLANDIRILIYOR-

ABD’nin Türkiye’ye yatırım yapan ülkeler sıralamasında yaklaşık 15 milyar dolar ile ikinci sırada yer aldığını belirten Baran, Türkiye’de ABD sermayesine sahip 2 binden fazla şirketin faaliyet yürüttüğünü ifade etti.

Türkiye’nin üretim standartlarının yüksek ve kaliteli, üretim ve yatırım için uygun bir merkez olduğunun altını çizen Baran, “Ticari ilişkilerin son yıllarda ivmelenmesiyle, Türkiye'de bulunan Amerikan şirketlerinin bir bölümünün, ülkeyi bölgesel bir merkez olarak konumlandırdığı görülüyor. Türk vatandaşlarının ABD’deki yatırımlarının da 2,7 milyar dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor. Bu yatırımlar iki ülke için de istihdamı artırıyor, teknolojik iş birliği ve ekonomik büyümeyi destekliyor” dedi.

-GÜÇLÜ BİR KÖPRÜ OLUŞTURUYOR-

ABD’de yaklaşık 250 bin Türk vatandaşının yaşadığını dile getiren Baran, Türk Günü Yürüyüşü’nün, Türk-Amerikan ilişkilerine katkı sağlayan önemli bir etkinlik olduğunu kaydetti. Baran, festivalin Türk-Amerikan toplumu arasında karşılıklı anlayış ve iş birliğini geliştirdiğini belirterek, iki toplum arasında güçlü bir köprü oluşturduğunu da dile getirdi.

Programda Baran'a, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından plaket takdim edildi.

Etkinlikte E. Ekonomi Bakanı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Birleşmiş Milletler nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Ahmet Yıldız, İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Çağatay Özdemir, T.C. Washington Büyükelçisi Sedat Önal, T.C. New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve TADF Başkanı Gülay Aydemir de yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.