Dünyanın En Zeki İnsanı Bill Gates'in Sözleri

Dünyanın En Zeki İnsanı Bill Gates'in Sözleri, Bill Gates’in İlham Veren Hayat Hikâyesi ve Bill Gates'in Öğüt Niteliğindeki sözleri tavsiyeleri tüm detaylar haberimizde.

Dünya üzerindeki neredeyse tüm bilgisayarlarda ve akıllı cihazlarda kullanılan Microsoft sisteminin yaratıcısı ve kurucu Bill Gates, dünyanın en zengin ve en zeki insanları arasında gösterilmektedir. Çarpıcı bir hayat hikâyesine sahip olan Bill Gates, aynı zamanda birçok insana ilham olan sözleriyle de, servetine rağmen mütevazı bir hayat sürdürmektedir.

İlham veren Bill Gates sözleri, insanalar arasında bu kadar önemli olmasının nedeni, Bill Gates’in hayat boyu sağladığı başarıdan kaynaklanmaktadır.

Hayatı ve servetiyle birçok filme konu olan Bill Gates, aynı zamanda sayısız gence de ilham olmuş ve hala ilham olmaktadır. Amerika Silokon Vadisinin efsanevi isimleri arasında yer alan Bill Gates, farklı yatırım projeleri ve Start – Up destekleriyle de genç ve parlak girişimcilere destek olmaktadır.  

En güncel Bill Gates sözleri, birçok kişinin hayatında önemli etkiler bırakmakta ve çoğu insanın hayatını derinden etkilemektedir.

"Eğer yoksul olarak doğarsan, bu senin hatan değildir, ama yoksul ölürsen, bu senin hatandır."

Bill Gates’in İlham Veren Hayat Hikâyesi!

Asıl adı William Henry Bill Gates III olan, Bill Gates, 28 Ekim 1955’te Amerika Seattle’da doğdu.

İki kişilik gücük şirketini önemli bir dünya markasına dönüştüren Bill Gates, hayatı boyunca birçok zorlu süreçten geçmek zorunda kalmıştır.

Ortaokul yıllarında yazılım ve teknolojiye ilgi duymaya başlayan Bill Gates çeşitli bilişim kurslarına giderek, oldukça erken yaşlarda bilgisayar yazılımı üzerine yeni üretkenlikler geliştirmeye başladı.

Güçlü Amerikan şirketlerinin bilgisayarlarını ücretsiz kullanmak ve yazılım alanında kendilerini geliştirmek için yakın dostu Paul Allen ile birlikte, şirketlerin veri trafik akışlarını ve yazılım hatalarını bulmaya başladılar. Kısa süre içinde arkadaşıyla birlikte uzmanlaşan Bill Gates, 20 Bin Dolar değerinde bir şirketin (Traf O – Data) doğmasını sağladı. Kısa sürede değeri artan şirketin satılmasının ardından, Amerika’nın güçlü silah işletmelerinden olan TRW’de staj gördü.

Bilgisayarların henüz yaygınlaşmadığı bir dönemde, bilgisayarlarda kolay yazılımı sağlayabilmek için farklı bilgisayara yazılımları hazırlarken, kısa sürede MITS şirketinin teşvikiyle, Paul Allen ile Microsoft şirketini kurdular. Bu süreç zarfında 1975 yılında Harvard Üniversitesinde öğrenim gören Bill Gates, okulu bırakarak doğrudan kurdukları Microsoft üzerine yoğunlaştılar.

"Rekabetiniz için yapabileceğiniz en büyük şey- az bir şekilde işe alım yapmak."

Dünyanın En Zengin Adamı Oldu!

2016 yılında yapılan araştırmalara göre 90 Milyar Doların üzerinde servete sahip olan Bill Gates, dünyanın en zengin insanı olarak kabul edilmektedir.

Dünya üzerindeki nerdeyse tüm bilgisayarların kullandığı Windows ve Microsoft sistemleri sayesinde Bill Gates’in saniyede 230 $ kazandığı düşünülmektedir.

Bill Gates’in serveti onu çalışma azminden ve mütevazılığından asla vazgeçirmemiştir. Bu nedenle bugün milyonlarca gence ilham olmaktadır.

Bill Gates'in Sözleri - Tavsiyeleri

"Eğer yoksul olarak doğarsan, bu senin hatan değildir, ama yoksul ölürsen, bu senin hatandır."

"İyi bir mühendis olmak istiyorsanız, sınavlara çalışmaya daima geç başlayın; bu size zaman yönetimini ve acil durumlarla başa çıkmayı öğretir."

"Fakir olmak ucuz değildir. Şarj istasyonlarını kullanmak, evde bir telefonu şarj etmekten yüzlerce kat daha pahalıdır. Bu, güvenilmez elektriğin gizli maliyetlerinden sadece bir tanesi."

"Beş yıl önce, Hindistan çocuk felci olmadan ilan edildi. Bu inanılmaz kilometre taşı, her çocuğa ulaşılıncaya kadar dinlenmeyen sağlık çalışanları, hükümetler, ortaklar ve bağışçılar tarafından mümkün kılındı. Hindistan'ın bir sonraki başarısını görmek için sabırsızlanıyorum."

"Alzheimer'larla savaşmak için daha iyi bir teşhis bulmanın ne kadar önemli olduğunu söylemek zor . Bu yüzden hastalığın daha kolay ve daha doğru teşhisi için yeni fikirlere yatırım yapıyorum."

"İklim değişikliğinden en çok acı çekecek kişiler bundan en az sorumlu olanlardır."

"Nükleer enerji, dünyanın en büyük ikinci düşük karbonlu elektrik kaynağıdır - ancak büyümesi yavaşlamaktadır. "

"'Nerd'lere iyi davranın. Kendinizi onun yanında çalışıyor bulma ihtimaliniz var."

"Keşke kariyerimde daha önce gerçek eşitsizliğin neye benzediğini ve bununla nasıl mücadele edileceğini anlamış olsaydım. Bu yüzden benden çok daha kısa sürede eşitsizlikle mücadele etmek için teknik becerilerini kullanmaya başlayan bir mühendis olan William Wu'nun hikayesinden ilham aldım

"Başarıyı kutlamak güzel, ama başarısızlıkların derslerine kulak vermek daha önemlidir."

”Dünya’da 6,8 milyar insan var ve bu rakam 9 milyara doğru çıkıyor. İyi bir aşılama programı ve sağlık hizmetiyle bunu %10-15 azaltabiliriz.”

"Başarı alçak bir öğretmendir. Akıllı insanları kaybetmeyecekleri konusunda baştan çıkarır."

"İki yıl sonra olacak değişiklikleri her zaman abartıyor, 10 sene sonrakileri de küçümsüyoruz. Hareketsizliğin sizi uyuşturmasına izin vermeyin."

 "Televizyon gerçek hayat değildir. Gerçek hayat insanları, kahvehaneyi bırakıp işe giderler." "Çocukken çok fazla rüyam vardı ve sanırım bunların çoğu, çok okuma şansı bulduğum içindi."

"Mümkün olduğunca çok göç özgürlüğünün iyi bir şey olduğuna inanıyorum."

 "Eğer iyi bir şey yapamıyorsanız, onun iyi görünmesini sağlayın."

 "Aklımın yüzde 10'unu işle ilgili düşünmeye adıyorum. İş bu kadar karmaşık bir şey değil."

"Hayat sömestrlere ayrılmamıştır. Yazları tatile çıkamazsınız; çok az sayıda işçi size kendinizi bulmanızda yardımcı olacaktır. Bu işi kendi zamanınızda yapın."

"100 milyar dolarım var... Önümüzdeki 100 sene içinde her gün 3 milyon dolar harcayabileceğimi farkında mısınız? Bu da, eğer tek kuruş kazanmazsam."

"Sabır, başarının anahtar öğesidir."

"Zengin dünya, 6 milyarın 4 milyarının nasıl yaşadığının farkında mı? Eğer farkında olsaydık, yardım etmek ister, katılımda bulunmak isterdik."
 

"Kapitalizm, insanları motive eden muhteşem bir şeydir. Muhteşem buluşların ortaya çıkmasına neden olur. Ancak dünyanın bu büyük hastalıklı bölümünde bizi yarı yolda bırakıyor."

"Hiçbir mucit, kendisi için bir icat yapmaz."

"Yaratıcı kapitalizm, diğerlerinin servete olan bu ilgisini alır ve kendi servetimize olan ilgimizle bağlayarak ikisinin de ilerlemesini sağlar. Kendiyle-ilgilenme ve diğerlerinin daha geniş bir insan çemberine hizmet edebileceği kaygısı adındaki melez motora kendinle-ilgilenme sonucunda ulaşılabilir."

"Rekabetiniz için yapabileceğiniz en büyük şey- az bir şekilde işe alım yapmak."

"Hayırsever işler hakkında düşünmekten uzağa sürüklenmiştim. Bu, varlığım yeteri kadar büyüyene, Melinda ve ben zenginliğin sadece çocuklara geçecek bir şey olmadığını konuşana dek sürdü."

 "Hayatınızın aynı döneminde para kazanmak istediğiniz bir toplantı ile para vermek istediğiniz başka bir toplantıda bulunmayı biraz kafa karıştırıcı buldum."

"... Microsoft hisseleri ile aynı performansı göstermemden dolayı kimse benden daha az mutlu olamaz! Bu sene onlarca milyar dolar kaybettim - bu birçok kişinin hayatı boyunca kazandığı paradan daha fazla."

 " Teknoloji sadece bir araç. Çocuklara beraber iş yapmayı öğretmek ve motive etmek için en önemli olanı, öğretmendir."

 "Sonraki yüzyılda diğerlerini güçlendiren kişiler lider olacaklar."

"Her çocuğu inanılmaz bir yolla eğitmiyorsak, her şehir temizlenmemişse, yapacağımız şeyler hiç de az değildir."

"Öğretmeninizin sert olduğunu düşünüyorsanız, bir patronunuz olana kadar bekleyin. Onun görev süersi yoktur."

"Bitiş çizgisiyle ilgili bir hayalim olsaydı, sizce onu seneler önce geçmiş olmaz mıydım?"

"Davranışı değiştirmeye yönelik çok para harcadık."

"Önümüzdeki yüzyılda daha evrensel bir düşüncenin hakim olacağını düşünüyorum. Sadece 'ülkem iyi işler yapıyor' demeyecek, dünyayı da düşüneceksiniz."

"Bu beklenmeyen pozisyona geldiğimde, payıma birçok sorumluluk düştü."

"İncelik ve cömertlik gibi eski fikirler, dünyamızın dışında programlanmış olan bug'lar (hatalar) olmalılar. Ve bu soğuk, hissiz makineler bize yol gösteriyorlar."

"En mutsuz müşterileriniz, öğrenmeniz için en büyük kaynağınızdır."

"General Motors, tekonlojisini bilgisayarlar gibi geliştirseydi, 1.000 MPG kapasitesinde 25 dolarlık arabalar sürüyor olurduk."

"Fikri haklar, bir muz kadar raf ömrüne sahiptir."

"İnsanlara sorunları ve çözümleri gösterirseniz, harekete geçerler."

"Washington'da varlığımız olmak zorunda olmasından dolayı özür dilerim. İlk 16 yılımız boyunca bunların hiçbiri olmadan mücadele ettik. Washington'da hiçbir politik ziyarette bulunmadım ve burada kimsemiz yok. Biz sadece muhteşem yazılımlar üretiyoruz."

"İş için kullanılan teknolojinin ilk kuralı, verimli bir işleme uygulanan otomasyon, verimliliği artıracaktır. İkincisi ise verimsiz bir işe uygulanan otomasyonun verimsizliği artıracağıdır."

"Bu, iş dünyasına girmek için inanılmaz bir zaman. Çünkü bu iş, önümüzdeki 10 sene içinde geçtiğimiz 50 yıldakinden fazla değişecek."

"İster Google, ister Apple, ister ücretsiz yazılım olsun, inanılmaz rakiplerimiz var bu bizi hazır tutuyor."

"Microsoft'ta sayısız parlak fikir var, ancak bunların hepsinin yukarıdan geldiği düşünülüyor - korkarım bu pek doğru değil."

"İnternet, satın alıcıyı ve satıcıyı direkt olarak karşı karşıya getirerek ve ikisi hakkında birbirine daha fazla veri sağlayarak 'tartışmasız kapitalizm'in oluşmasına yardımcı olacak."

"Her zaman kendimize söylüyoruz. 'Yenilik yapmak zorundayız. Bir atılımla ortaya çıkmalıyız.' Aslında varolan yazılımı kullandıkça bize hiçbir şey ödemiyorsunuz. Sadece yaptığımız yenilikler için ödeme yapılıyor."

"Bir notebook'un en iyi tarafı, ona ne kadar çok şey koyarsayız koyun, ağırlaşmaması ve büyümemesi."

"Bizimle hemfikir olanlarla rahat oluruz, ama sadece bizimle aynı fikirde olmayanlar sayesinde büyürüz!"

"Yeni bir standart oluşturmak sadece biraz farklı olmakla olmaz. Bu gerçekten yeni ve insanların hayallerini yakalayan bir şey olmalıdır. Şimdiye kadar gördüğüm tüm makineler arasında Macintosh, bu standardı tek yakalayan makine."

"Dört milyar insan sivrisinek kaynaklı hastalıklardan dolayı risk altında. Zaten sahip olduklarımızı tamamlamak için sivrisinekleri değiştirmek için bir dizi teknik gibi - yeni araçlara yatırım yaparsak bu sayıyı sıfıra indirebiliriz."

"Tarımda neyin mümkün olduğunu Norman Borlaug adında olağanüstü bir bilim adamının çalışmasından öğrendim. Borlaug ve onun atılımlarını merak ediyorsanız, bu makaleyi ve “Dünyayı Besleyen Adam” adlı bir kitap tavsiye ederim."

"Sıtmaya karşı mücadele, küresel sağlıktaki en büyük başarı öykülerinden biridir - ancak son yıllarda ilerleme yavaşlamıştır. Momentumu yeniden kazanmak için, ilaç ve böcek ilacı direnci ile mücadele etmek için birlikte çalışmalıyız."

"Annem tanıdığım en cömert insanlardan biriydi. Annem olmadan büyüdüm , bugün olduğum adam olmazdım. Önlenebilir anne ölümlerine karşı mücadeleye katılın böylece hiçbir çocuk annesi olmadan büyümez."

"Gen kurgusunun vaadi ve tehlikesi, yeterince geniş bir alana sahip olmadığımız en önemli kamuoyu tartışması olabilir."

16 Ağu 2019 - 09:17 - Kültür - Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.
Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi