Başkent Oda Orkestrası’nın 55. sanat yılı renkli geçiyor

1 Aralık 1964 tarihinde kurulduğu günden bu yana gönüllülük prensibi ile müzik yapmayı sürdüren Başkent Oda Orkestrası’nın 55. Sanat Yılı birbirinden renkli konserlerle geçiyor.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Orkestra, konser sezonunu 13 Ekim 2019 tarihinde, Başkent Uluslararası Amatör Orkestra adı ile CSO Konser Salonu’nda gerçekleştirdiği bir konserle açtı. Bu sayede faaliyet alanını uluslararası platforma taşıyarak ülkemizin adının pek çok ülkede anılmasını sağladı. Orkestra, 55. doğum günü olan 01 Aralık 2019 tarihinde de, yine ilk gün olduğu gibi, gönüllülük esaslı bir yaklaşımla, genç sanatçıların sahne ve orkestra ile buluşturulması amacıyla, tamamen ücretsiz şekilde gerçekleştireceği bir konser verecek. Şerif Can ÜNVER’in yöneteceği konserde Başkent Oda Orkestrası birbirinden değerli iki genç ve başarılı kemancıya eşlik edecek. Konserde kemancı Elif EROĞLU (12 yaşında) ve kemancı Derin ŞENSOY (14 yaşında), Antonio Vivaldi’nin Dört Mevsim Keman Konçertoları’ndan İlkbahar ve Yaz Konçertolarını seslendirecekler. Konserin ikinci yarısında ise Wolfgang Amadeus Mozart’ın 1 ve 3 numaralı Divertimento’ları seslendirilecek. Her zaman olduğu gibi Başkent Oda Orkestrası’nın konserleri tamamen ücretsiz ve halka açık şekilde gerçekleştirilmektedir.

Elif EROĞLU (Solist, kemancı – 12 Yaşında)

Çukurova Senfoni Orkestrası, KODA, CAKA da dahil olmak üzere pek çok festival ve konserde dinleyici karşısına çıkan Elif EROĞLU, genç yaşına karşın adından çok söz ettiren bir kemancı. 2007 doğumlu kemancının pek çok ödülü de bulunuyor. Elif EROĞLU 2017 yılında Tokyo’da gerçekleştirilen, Melos 3. Uluslararası Müzik Yarışması’nda 1.’lik ödülünü, 2018 yılında Sırbistan’da düzenlenen 8. Uluslararası Müzik Yarışması’nda 1’lik ödülünü, Floransa’da gerçekleştirilen 9. Premio Creschendo Müzik Yarışması’nda 1.’lik ödülünü, Almanya, Baden’de düzenlenen Musical Fireworks Müzik Yarışması’nda 1.’lik ödülünü, Arjantin’de düzenlenen Iguazu en Concierto Müzik Festivali’nde yapılan halk oylaması ile keman dalında 1.’lik ödülünü aldı.  Adana’da Çukurova Devlet Konservatuvarı’nda Daniya KAYNOVA ile başlattığı çalışmalarını Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Can ÖZHAN’ın sınıfında sürdürmektedir.

Derin ŞENSOY (Solist, kemancı – 14 Yaşında)

2005 yılında doğan Derin ŞENSOY da çalışmalarına Çukurova Devlet Konservatuvarı’nda Daniya KAYNOVA  ve Manana DUGLADZE ile başladı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası da dahil olmak üzere solist olarak pek çok konser yapmış olan kemancı,  2018 yılında Sırbistan’da gerçekleştirilen 9. Sırbistan Uluslararası Müzik Yarışması’nda 1.’lik, İtalya’da gerçekleştirilen 5. Roma Uluslararası Müzik Yarışması’nda 1.’lik ödüllerini kazandı kazandı.  18 Mayıs 2020 tarihinde Meriç Soylu Parlayan Yıldızlar konser serisi dahilinde İstanbul’da vereceği resital ile dinleyicileri ile buluşacak Derin ŞENSOY, çalışmalarına Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi 9. sınıfta, İrina NİKOTİNA ile devam etmektedir.

Başkent Oda Orkestrası 2019-2020 Sezonu

Başkent Oda Orkestrası’nın bu sezon gerçekleştireceği diğer konserler ise; 09 Şubat 2020 tarihinde CSO Konser Salonu’nda Beethoven’ın 250. doğum yılı olması sebebi ile, Şerif Can ÜNVER yönetiminde, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası solist piyanisti Yeşim GÖKALP’in seslendireceği  ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yine gönüllülük esası ile bir araya gelen amatör koristlerin oluşturduğu, ödül sahibi Olimbera Voice Korosu’nun da katkıları ile Beethoven’in Koral Fantazi’si  ile yine Beethoven’in 1 numaralı Do Majör Senfonisi seslendirilecek. Başkent Oda Orkestrası’nın 19 Nisan 2020 tarihinde, CSO Konser Salonu’nda gerçekleştireceği ve bir çok şef ve solist dinleyici ile buluşturacağı konserde ise, CARULLİ, GÜNEŞ VE DOMENİCONİ’nin gitar eserlerine yer verilecek. Başkent Oda Orkestrası’nın, gitar sanatçıları Erkin ÇAVUŞ, Cem ÇELİKSIRT, Çavgın ÇINKIT ve Ceyhun GÜNEŞ‘e eşlik edeceği konseri, genç orkestra şefleri Barış DEMİREZER , Kutay MAKTAY, Yağız ORAL ve Şerif Can ÜNVER yönetecekler.

# KÜLTÜREL ETKİNLİKLER İLE İLİŞKİLİ:

22 Kasım 2019 Ankara- Kültür - Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.