Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapılacak?

2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti netleştirmek adına Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2 Aralık'ta ilk toplantısını yapacağı belirtilmişti. Peki asgari ücret ne kadar olacak?

Enver Yılmaz
Enver Yılmaz Tüm Haberleri

Son 10 yıllık asgari ücret ele alındığında her yıl düzenli olarak %11 ila 15 arasında zam yapıldığı görülüyor. Bu yıl da asgari ücretin enflasyonun üzerinde zam alması bekleniyor.

Yeni Ekonomi Programı'nda ve Mekrez Bankası tarafından paylaşılan tahminlere göre bu yılın enflasyonu %12 civarında kendini gösterecek. Önceki zamlar ele alındığında zammın ise %12 ila 17 arasında olacağı tahmni ediliyor.

Fakat tamamıyla net rakamlar komisyondan çıkan kararla öğrenilecek. %12lik enflasyon oranında zam olursa brüt asgari ücret 2.865 TL, net asgari ücret ise 2.263 TL'ye yükselecek. Yani 240 TL'lik bir zam uygulanacak. 

23 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.