​​​​​​​Üniversiteler Online Eğitime Mi Geçiyor? YÖK'ten 7 Üniversite İçin Kritik Açıklama!

​​​​​​​Üniversiteler Online Eğitime Mi Geçiyor? YÖK'ten 7 Üniversite İçin Kritik Açıklama!
YÖK, 06 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da bulunan 7 üniversite için uzaktan eğitim kararı aldığını duyurdu. Eğitim modeli, üniversitelerin senatosu tarafından belirlenecek

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde yaşanan deprem sonrasında bazı üniversite binalarının zarar görmesi, öğrenci yurtları ve konaklama olanaklarına zarar gelmesi nedeniyle YÖK, 5 Eylül 2023 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında bu üniversitelerin eğitim süreçlerini masaya yatırdı.

Toplantı sonucunda alınan kararlara göre;

Bu illerdeki üniversitelerin fiziksel durumları ve barınma imkanları dikkate alınarak hangi bölümlerin online, hangi bölümlerin ise yüz yüze eğitim yapılacağına üniversitelerin senatosu karar verecek.

Uzaktan eğitim görecek öğrencilere, eşdeğer programlarda başka devlet üniversitelerinde özel öğrencilik hakkı tanındı.

Özel öğrencilik başvurularının kabul edilmesi için öğrencinin başvurduğu üniversitenin, öğrencinin kayıtlı olduğu programa eşdeğer bir programının olması gerekiyor.

Öğretmenlik Uygulaması dersini yüz yüze alması gereken öğrencilere, bu ders için bulundukları illerdeki üniversitelerde devam etme veya sadece bu ders için özel öğrencilik başvurusu yapma hakkı tanındı.

Söz konusu illerdeki üniversitelerde kayıtlı olan öğrencilere, talepleri doğrultusunda 1 yıl süresince kayıt dondurma hakkı verildi.

6410e9ced265a2253800aa55.webp

Bu kritik kararların etkileyeceği üniversiteler ise şöyle:

Adıyaman Üniversitesi

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi

İnönü Üniversitesi

İskenderun Teknik Üniversitesi

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi

Öğrenciler ve veliler, alınan bu kararları dikkate alarak ilgili üniversitelerin web sitelerinden ve YÖK'ün resmi internet sitesinden detaylı bilgi edinebilirler. Eğitim sürecinde alınan bu önemli kararların öğrencilerin eğitim hayatlarına olumlu yansımasını diliyor, tüm öğrencilere başarılı bir akademik yıl temenni ediyoruz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.