Keçiören'de bulunan liselerde, sıfır atık projesi kapsamında eğitimler verildi

Keçiören Belediyesi Sıfır Atık Projesi kapsamında geri dönüşüm bilinçlendirme çalışmalarına ilk olarak Aydınlıkevler Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde başladı.

Keçiören Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü temiz çevre konusundaki çalışmalarıyla model olurken, tecrübelerini de aktarmayı da sürdürüyor. Sıfır atıkla ilgili ilk defa lise düzeyinde bilinçlendirme çalışmaları yapılırken Keçiören genelindeki tüm liselerde bu eğitimlerin devam etmesi planlanıyor. Çevre Mühendisi Hülya Şanlıyılmaz tarafından verilen eğitimlerde çevrenin korunmasının sadece devletin değil bireylerin görevi olduğu hatırlatılarak, ekolojiyi bozan faktörler, atık yönetimi, geri dönüşümün amacı ve ekonomiye katkısı gibi konularda bilgi veriliyor. Şanlıyılmaz, "Toplanan 1 ton ambalaj atıkla 17 ağacı kurtarırken, 1 ton metal atıkla da 1.300 kg hammadde tasarrufu sağlanıyor." bilgilerini paylaşarak çocukların duyarlı olması gerektiğinin altını çiziyor. Çocuklara geri dönüşüm bilincinin kazandırılması ve onların bu konuda teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak Sıfır Atık Projesi ilgili şunları söyledi; "Ülkemizin ekonomisine katkı koymak hususunda her bireye sorumluluk düşüyor. Geri dönüşüm çalışmaları ile çöplerin azaltılıp demir, çelik, bakır, elektronik atıklar, kağıt, plastik, cam gibi maddelerin geri dönüşüm yoluyla kazanılması doğal kaynakların korunması için çok önemli bir adım teşkil ediyor. Bu konuda çocuklarımızın duyarlı olması bizleri çok mutlu ediyor, çevre en büyük mirasımız...Bunu birlikte koruyup gelecek nesillere birlikte bırakacağız. Sıfır Atık Projesine katkı sunan tüm çocuklarımızı tebrik ediyor ve onlara çok teşekkür ediyorum." ​

19 Şubat 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.