Ankara'daki yabancılara ücretsiz Türkçe öğrenme imkanı

Ankara'daki yabancılara ücretsiz Türkçe öğrenme imkanı
Çankaya Belediyesinin vatandaşların bilgi ve becerilerini geliştirmek için ilçenin çeşitli semtlerinde hizmete sunduğu Çankaya Evlerinde Ankara’da hayatlarını sürdüren yabancı uyruklular Türkçe öğreniyor.

Çankaya Belediyesinin çeşitli branşlarda vatandaşlara hizmet verdiği Çankaya Evlerinde çeşitli kursların yanı sıra Ankara’da yaşayan yabancı uyruklu insanlara da hayatlarını kolaylaştırmak adına Türkçe dersi veriliyor.

700 KURSİYERE SERTİFİKA

Farklı nedenlerle Türkiye’ye gelen ya da gelmek zorunda kalan yaşları 20 ila 50 arasında değişen kursiyerlere konuşma seviyesine ulaşabilecekleri temel Türkçe kuralları öğretiliyor. Cebeci ve Esat Çankaya Evinde 2015 yılından bu yana süren eğitimlere katılan 700 kursiyer mezun olarak sertifika almaya hak kazandı.

Çankaya Halk Eğitim Merkezi eğitmenlerinden emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni tarafından verilen derslere büyük bir özveriyle katılan kursiyerler, 4 aylık periyotlarda süren eğitimlerde Türkçe’ye hakim oluyorlar.

DERSLER ÜCRETSİZ VERİLİYOR

Dünyanın birçok ülkesinden gelip yolu Ankara’da kesişen yabancıların Türkçe öğrenmek için buluştukları adres olan Çankaya Evlerinde ücretsiz olarak aldıkları derslerin yaşamlarını kolaylaştırdığını ifade eden kursiyerler, böylesine faydalı bir imkanı kendilerine sundukları için Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e teşekkür ettiler.

Çeşitli sebeplerle Türkiye’ye ve Ankara’ya gelen yabancıların hayatlarını sürdürebilmeleri için Türkçe öğrenmenin zorunluluk olduğunu belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen insanlara hayatlarını kolaylaştırmak adına Türkçe dersi veriyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışının en güzel örneklerinden birisini hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.