İlgezdi'den "İç Turizm Takip Sistemi" eleştirisi

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi: "2020'de devreye alınacak 'İç Turizm Takip Sistemi'yle, cep telefonu operatörlerine müşterilerinin yerlerini bildirme zorunluluğu getiriliyor.

Elif Duman
Elif Duman Tüm Haberleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020'de devreye alınacak "İç Turizm Takip Sistemi" ile cep telefonu operatörlerine müşterilerinin yerlerini bildirme zorunluluğu getirilmesinin kanunsuzluk olduğunu savundu.

İlgezdi, yaptığı yazılı açıklamada, 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'ndan toplu fişleme projesi çıktığını ileri sürdü.

Projeyle, operatörlerden, şehir dışına çıkan vatandaşların hangi şehre ve otele gittiğinin bildirilmesinin istendiğini ifade eden İlgezdi, şunları kaydetti:

"Özel hayatın gizliliğini koruması gerekenlerin, üstelik kanun eliyle anayasayı ve temel özgürlükleri hiçe sayması hukuki bakımdan tam bir kanunsuzluktur. Demokratik hak ve özgürlükleri geliştirmek yerine bu tip baskıcı ve ayrımcı politikalar ülkemize bir fayda sağlamaz. Öte taraftan kanun yapma yetkisi Gazi Meclisindir. Gazi Meclisin iradesini hiçe sayan bu uygulama yok hükmündedir. Buradan uyarıyorum, kişinin rızası olmadan bu bilgilerin toplanması suçtur, açıkça fişlemedir. Bu verileri işleyerek dağıtanlar da bu suça ortak olacaktır. Yol yakınken bu uygulamadan vazgeçilmelidir."

Türkiye'nin turizmine ve ekonomisine katkıda bulunmak isteyenlere, bu tip uygulamalar yerine, cep telefonu harcından trafik cezasına, pasaport harcından Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne kadar her alanda artan vergileri azaltmaları önerisinde bulunan İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığının bütçesinin artırılmasını ve Sayıştay denetimine tabi tutulmasını istedi.

06 Kasım 2019 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi