Büyük Deprem İçin Tarih Verildi: İstanbul 7,4 Büyüklüğünde Sallanacak!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uzakdoğu Topluluğu'nca gerçekleştirilen "Deprem Gerçeği ve Alınması Gereken Önlemler" söyleşisinde konuşma yapan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Marmara Bölgesi'nde 7,4 şiddetinde bir deprem beklentisinde olduklarını aktardı ve tarih verdi.

Enver Yılmaz
Enver Yılmaz Tüm Haberleri

Türkiye'nin deprem kuşağında bulunan bir ülke olduğunu açıklayan Japon deprem uzmanı, 1999 Marmara depreminin tekrar edeceğini vurguladı ve tahminiyle ilgili tarih paylaştı.

Türkiye'de deprem bilinci oluşturmak adına yapılan seminerlerin çok az olduğunu da aktaran Uzman Moriwaki, özellikle çocuk yaşta depremle ilgili tatbikatların çok sık bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.

Marmara Bölgesi'nde 2050 yılına kadar %60 ihtimalle 7,4 büyüklüğünde bir deprem yaşanacağını anlatan Moriwaki, özellikle 1999 yılında meydana gelen deprem ardından bölgeye 29 farklı cihaz yerleştirdiklerini ve çok detaylı bir şekilde ölçüm yaptıklarını anlattı. 4 bölgede depremin uzun zaman görülmediği noktaların olduğunu; olası bir deprem sonrasında Türkiye ve Japonya'da hasar hesapları gerçekleştidiklerini de vurguladı.

07 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.