Gökçek, Periscope canlı yayında

Başkan Gökçek, sabaha karşı yaptığı Periscope'den takipçilerine seslenerek onlardan gelen sorularını yanıtladı. Gökçek'in sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sağlıksız çok katlı ve imarsız binalarıyla bilinen Demetevler'de kentsel dönüşüm çalışmalarının zaman alacağını belirterek, "Dönüşümün cepten para çıkmadan yapılması için imar imkanlarını 2 kat yükseltmeniz lazım. Yani 20 katı kurtarmak için 40 katlı bina yapılması lazım. Demetevler’in bu yükü kaldırması mümkün değil" dedi.

Başkan Gökçek, sabaha karşı yaptığı Periscope'den takipçilerine seslenerek onlardan gelen sorularını yanıtladı. Gökçek'in sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Fuar alanı ne oldu akıbeti ne olacak?

Fuar alanı ihalesini yaptık, her şeyini bitirdik. Fuar alanının ortağı olan 7 ayrı kuruluş var Ankara Büyükşehir Belediyesi, TOBB, ATO ASO, Ankara Ticaret borsası, Esnaf Odaları Birliği ve Akyurt Belediyesi. Bu 7 kuruluşun belli hisselerde ortaklıkları var. Ancak TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu daha önce taahhüt vermesine rağmen buraya para veremeyeceğini, bu hakkın bizlerin devralması gerektiğini söyledi ve Ankara’ya yapılan bir yatırımı TOBB ihmal etti. Aynı şekilde Ticaret Borsası ve Ankara Sanayi Odası da sözlerini yerine getirmeyeceklerini söylediler. Bu arada biz ihalemizi yapmıştık. İki firma teklif vermişti. Bir firmanın eksikleri var. Olmasaydı ona verecektik. Diğer firma, bütün pazarlıklarımıza rağmen diğer firmanın sınırına inmedi.

Demetevler’e acil kentsel dönüşüm yapılmalı, ne zaman başlayacak?

Biz seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanımızla, başbakanlığı döneminde Demetevler’e gitmiştik. Sayın Cumhurbaşkanımız da Demetevler’de dönüşüm yapılmasını arzu ettiler. Biz de arzu ediyoruz ama çok büyük bir ekonomik imkansızlık var. Zamanında, parseller arasında yer bırakmadan kibrit kutusu gibi 20 katlı, 18 katlı, 15 katlı binaları dikmişler. Maalesef o dönemdeimar zorunluluğu da olmadığı için muhtarla işleri halletmişler. Yani kontrolü de yok. Demetevler’deki binaların birçoğu da maalesef çürük, bunu da bilmek lazım. Kentsel dönüşüm yapılırken, bu tip kıymetli bölgelerde yapacağınız değişikliğin cepten para çıkmadan yapılması için imar imkanlarını 2 kat yükseltmeniz lazım. Şimdi burada 4 katlı, 5 katlı, 6 katlı bina olsa, 6 katı 12 yaparsınız, müteahhit yarısını alır, yarısını da vatandaşa verirsiniz. El elde, baş başta yürütürsünüz. Ama şimdi bina 20 katlı. 20 katı kurtarmak için 40 katlı bina yapılması lazım. Demetevler bölgesinin bu yükü kaldırması mümkün değil. Çözüm, Ankara’nın başka bir yerinde yeni bir kent kurmak ve bu kurduğunuz kente gönüllü olarak vatandaşların taşınmasını temin etmek. Yaşam kalitesi daha yüksek olursa ve orada da Demetevler gibi alışveriş merkezleri, oturma yerleri olursa, bu olur. Bunun için Kazan’a giderken otobana çıkış ile E-5 üzerinden Kazan’a gidiş yolu arasında kalan bölgede 10 milyon metrekarelik bir alan var. Bu alanın planını bize getirdiler. Biz de dedik ki Belediye'ye buradan pay çıkartalım. Onlar 1.2 emsal istediler, biz de 1.6 emsal verelim ama bunun karşılığında arazinin dörtte birini bize verin. Kooperatifler kabul etti, fakat kooperatifler toplamda 6 milyon metrekare. Kalan 4 milyon metrekare de köy arazisi var. Tabii onlardan alamadık. Bu nedenle biraz sürüncemede kaldı. Eğer oradan bir yaşam alanı bulabilirsek, oraya özel bir proje yaptırıp, yaptırdığımız projede Demetevler’den gelmek isteyenleri getireceğiz. Yapacağımız evler hem daha büyük, hem daha kaliteli, hem yaşam standartları daha iyi olacağı için Demetevler’deki vatandaşlarımızın büyük bir kısmının geleceğini düşünüyorum. Ama bu proje tabii biraz zaman alacak.

-Beyaz otobüsleri kontrol ediyor musunuz?

Evet, kontrol ediyoruz. Yakaladığımızzaman da ceza yazıyoruz. Ama itiraf etmeliyim ki istediğimiz sonucu alamıyoruz. Beyaz otobüslerin, yanlış hatırlamıyorsam 2019 yılının başında süresi bitiyor ve ondan sonra süresini uzatmayı düşünmüyoruz.

-Seymenler Parkı’nda düzenleme olacak mı?

Seymenler Parkı’nda gerekli rötuşları yaptık. Enteresan bir şey söyleyeyim. Ankara’da o kadar güzel park yapıyoruz. Fakat ideolojik olarak öyle büyük saplantılar vardı ki, özellikle AK Parti'nin iktidarda olmadığı dönemlerde bu parkları koruma altına aldılar. Neden aldılar anlamak mümkün değil ve ondan dolayı yeni bir şeyler yapmak için yığınla formalitesi var. Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi’nden iki ayrı kuruldan izin alınması lazım. Onun için mevcut olan halini muhafaza etmeyi düşünüyoruz. Yeni bir şey yapmayı düşünmüyoruz.

-Haymana yolu ne zaman bitecek?

Bu yıl inşallah bitecek. Zaten bitti sayılır. Karayolları ile anlaştık. Sadece burayı açacaktık, belli kısımları onlar açacaktı. Ondan sonra biz asfaltlayacaktık. Ama maalesef hepsi bize kaldı. Hatırladığım kadarıyla, şu ana kadar Haymana Yolu’na eski parayla 150 trilyon harcadık ve inşallah bu yıl itibariyle bitmiş olacak.

-Çinçin Mahallesi ne olacak?

Çinçin’in çoğu kalktı biliyorsunuz. Altındağ Belediyesi oraya yeni konutlar yaptı. Çinçin değil de Hıdırlıktepe’nin arka taraflarını kastediyorsanız, kamulaştırma çalışmaları devam ediyor, kaldıracağız inşallah.

-Taksicilerin sorunlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Taksiciler bu zaman kadar ne sorunla geldiyse, hepsini çözdüm. Kendilerine duraklar yaptım, olmayacak yerlere girip çıkmalarını temin ettim. Bakın ben belediye başkanı olduğumda, 7 bin 700 taksi vardı. Hala 7 bin 700 taksi var. Başka belediye başkanları olsa, her sene biner iki biner taksi ilave ederdi. Ben devamlı taksici kardeşlerimin haklarını savundum.

-Muhsin Yazıcıoğlu’nun katilini bulun başkanım…

Bulmaya gerek yok, katili FETO. FETO’nun talimatıyla yapılan iş. Bütün bulgular, bilgiler onu gösteriyor. Çünkü rahmetli Muhsin, benim çok yakın arkadaşımdı. Şu özelliğini bilirim; Devleti, milleti için bütün siyasi endişelerini kenara atacak, partisini kenara atacak, her türlü fedakarlığı yapacak biriydi ki yaptı. Allah rahmet eylesin. Onun istihbarat bağlantıları çok güçlüydü. Ciddi anlamda bilgi akardı. Bundan rahatsız oldular. FETO’culara ağır hakaretler etti. FETO, özellikle Büyük Birlik Partisi’ni ele geçirmek için Muhsin Bey’i katletti.

-Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını anlattı

Başkan Gökçek, canlı yayında takipçilerine Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını da anlattı. Sadece 2016 yılında 1100 kilometre cadde ve bulvar, 280 kilometre de köy yolu olmak üzere toplam 1380 kilometre yol açtıklarını bildiren Gökçek, " Türkiye’de bu, kırılması zor bir rekordur. 2014 yılında Büyükşehir Yasasıyla beraber merkeze bağlanan 17 ilçemize yapmış olduğumuz toplam yatırım miktarı, eski parayla 2 katrilyon lira, yeni parayla 2 milyar lira yatırım yapmışız. Bizim ilklerimiz o kadar çok ki, bizim yaptıklarımız o kadar çok ki, CHP’li belediyeler hayal edemezler”şeklinde konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent'te kişi başına düşen yeşil alan miktarının 10 kat artarak, 2 metrekareden 20 metrekareye ulaştığını bildirdi.

Canlı yayın platformu Periscope’ta takipçileriyle buluşan Başkan Gökçek,Büyükşehir Belediyesi’nin, 23 yılda Ankara’yı nereden nereye getirdiğini anlattı.

Başkan Gökçek, Türkiye’nin en yeşil kent merkezinin Ankara’da olduğunu belirterek,yeşil alan miktarının, ilk belediye başkanı seçildiği 1994’ten bugüne nasıl gelişim gösterdiğini, izleyicilerine şu sözlerle açıkladı:

“Ankara’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı, ben belediye başkanı olduğumda 2 metrekareydi, şimdi 20 metrekareye dayandı. 10 kat arttı ama nüfus da 3 kat arttı. Nüfus sabit kalsaydı, 40 metrekareyi geçmişti. Ben belediye başkanı olduğumda 750 bin su abonemiz vardı,şimdi 2 milyon 100 bin su abonemiz var. Nereden nereye geldik.Ankara ne kadar büyümüş? Buna rağmen yeşil alan 10 kat arttı. Nüfus sabit kalsa, yeşil alan 20 kat artacaktı.”

Gerçekleştirdikleri projelerin yabancı konuklar tarafından hayranlıkla takip edildiğini ifade eden Başkan Gökçek:

“Bunu gönül rahatlığıyla söylüyorum, yabancı heyetler Ankara’ya geliyor, projelerimizi gezdiğimiz zaman komplekse kapılıp gidiyorlar. Bunu iftiharla söylüyorum Ankara çok güzel bir şehir. Ankara’nın ayrıcalığı var,geniş caddeleri ama diyeceksiniz trafik sıkışıyor. Ben 1994'te belediye başkanı olduğumda, yani 23 yıl önce Akay Kavşağı’na gelince, 40 dakikada geçemezdin.

Araç sayısı 350 bindi, Şimdi kaç araç var? Şimdi Ankara trafiğinde 1 milyon 750 bin kayıtlı araç var. Yabancı plakalı araçlarla birlikte 2 milyonu aşkın araç var. Ama şimdi Akay’da araç sayısı 7 kat artmasına rağmen 40 dakika beklemiyorsunuz. Taş çatlasa en fazla 5 dakika bekliyorsunuz pik saatte. Trafik yürüyor. En fazla 5 dakikada geçiyorsunuz. Bu nereden oldu? Ankara 5 milyonluk kentler içerisinde trafiği en iyi olan kenttir. Bunu iftiharla söylüyorum.”

Ancak Mimarlar Odası, CHP ve Çankaya Belediyesi’nin projelerine sürekli karşı çıktığını ve engellemeye çalıştığını belirten Başkan Gökçek,“O zamangeçmeyin benim yaptırdığım alt geçitlerden. Ara yollardan geçin.Hem geçerler, hem de tenkit ederler. Çağdışı bir tavır, Köprüye karşı çıkan siz, metroya karşı çıkan siz, her şeye karşı çıkan siz”dedi.

CNBC-E Dergisi tarafından Ankara’nın 4 yıl üst üste"en yaşanabilir kent"ilan edildiğini Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“CNBC-EBusiness Dergisi, Ankara’yı 4 yıl üst üste en yaşanabilir kent seçti. Bu yıl yine bu kuruluş tarafından en yaşanabilir kent seçildik. Bizdeki yaşam kalitesi gerçekten üstün. Eskiden Ankara’da gezecek yer yoktu, şimdi o kadar çok gezecek yer var ki, hiçbir kentte bu kadar gezecek yer bulunmaz.Yazın her cumartesi ve pazar bir rekreasyon alanına gideyim vakit geçireyim deseniz, sıra gelmez. Nerede var bu kadar yer işte Ankara’nın farkı bu. Havamız temiz, suyumuz temiz, yollarımız geniş, trafiğimiz akıyor.

Fakirine fukarasına en iyi bakan, bizim kentimiz. Rabbime hamd olsun. Aşağı yukarı, 650 bin kişi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden gıda yardımı alıyor. Aile olarak 160 bin kadar ama ailenin 3,4, 5 kişi olursa ortalama olarak, nerde var bu? Rabbim bereketini veriyor, zaten onların duaları sayesinde ayakta duruyoruz.

Bana hep sorarlar 5 defa belediye başkanı seçilmemin altında ne yatıyor diye. Altında yatan en büyük sebep duadır, duaları alırsanız, sırtınız yere gelmez. Ben bunu her zaman söyledim ve söylerim.”

“İLK KİTABIM, 2 HAFTA İÇİNDE KİTAPÇILARDA”

İzleyicilerin, kitap yazmayı düşünüp düşünmediği yolundaki soruyu, Başkan Gökçek“İlk kitabımı, inşallah ümit ediyorum 2 hafta sonra çıkaracağım. Kitabın ismini buradan söyleyeyim; 'FETÖ ve Cumhuriyet Halk Partisi ilişkileri"Kızmayın CHP’liler, açın okuyun, yalan mı? Yalansa, yalan söylüyorsun deyin"diye yanıtladı.

-“BİZ FETÖ İLE İLİŞKİMİZİ KESTİK. CHP FETÖ’YE SAHİP ÇIKIYOR”

CHP tarafından, 17 Aralık öncesinde"AK Parti iktidarının FETÖ konusunda sorumluluğu yok mu? Bunlardan hesap sorulmayacak mı?"sorularının dile getirildiğini ifade eden Gökçek,şöyle devam etti:

"Ya biz inkar etmiyoruz, kabul ediyoruz, bunlarla bizim ilişkimiz vardı ama bu ihanet şebekesinin ihanetini 17 Aralık'tan sonra çok net öğrendik. Her türlü melanet, her türlü pislik bunlardaymış. Biz ilişkiyi kestik, CHPbunlara sahip çıkmaya başladı. Şimdi hatayı görüp, ilişkiyi kesen mi sorumlu, yoksa hata ortada olduğu halde onlarla ilişkiye devam eden mi? Bu son derece önemli."

Bu durumu TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na rapor olarak sunduğunu ve bunu da kitap haline getirdiğini belirten Başkan Gökçek,"Periscope'u kapattıktan sonra redakte edeceğim. İnşallah 2 hafta sonra kitapçılardan alacaksınız, kesinlikle bedava olarak dağıtmayacağım. Bedava dağıtılan kitap okunmuyor, kitapçıdan alınan kitap, sonuna kadar okunur, okuyacağınıza da inanıyorum. Göreceksiniz kitap çıktığında hemen bitecek."

Gökçek, bir izleyicinin, "Hayatınızı anlatan bir kitap yazmayı düşünüyor musunuz?"sorusuna da "Düşünüyorum da, vakit bulabilsem... O zaman Periscope'ta konuşamam bu kadar. Ama etrafımdaki arkadaşlarım, özellikle danışmanlarım beni çok sıkıştırıyor.'Siz bize anlatın, biz toparlayalım, siz sonra redakte edin' diyorlar. Allah izin verirse niye olmasın"diye karşılık verdi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.