Gölbaşı’nın 25 yıldır hasretini çektiği Mogan Gölü’nde temizlik çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

Yaklaşık 4 ay önce Atatürk Sahil Parkı’nın kıyı kesiminden başlayan temizlik çalışmaları şuanda gölün diğer ucunda devam ediyor.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük iç su dip temizliği projesi olma özelliği taşıyan Mogan Gölü temizlik projesiyle göldeki kirlilik oranının en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, gölün temizlik çalışmalarının aralıksız bir şekilde devam ettiğini belirterek, temiz ve berrak bir göle yakın zamanda kavuşacaklarını söyledi.

Temizlik çalışmaları sayesinde göldeki sığlaşmanın da önleneceğini belirten Başkan Duruay, “Gölün su derinliği ve su hacminin artmasıyla göldeki mevcut ekosistemde eski doğal konumuna dönecek. Ayrıca Mogan Gölümüzü besleyen derelerin ıslahı ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Başkan Duruay, gölde İMBAT ile birlikte iki geminin de çalıştığını ifade ederek, Mogan Gölü’nde yaklaşık 2 milyon 700 bin metreküp çamurun taranacağını ve geotekstil susuzlaştırma tüpleri ile de taranan çamurun bitkisel toprak olarak bertaraf tesislerine gönderileceğini kaydetti.

27 Ekim 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.